Kuru incir alım fiyatı!

Kuru incir alım fiyatı!.10068
  • Giriş : 27.08.2008 / 11:10:00

Tariş İncir Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Karazor, 2008-2009 sezonu kuru incir için alım avans fiyatını 4.30 YTL olarak belirlediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2008-2009 sezonu incir alım kampanyasının 21 Ağustos itibariyle başladığını hatırlatan Karazor, "Tariş olarak son yıllarda sürdürülmekte olduğumuz avans fiyatı uygulamasına bu yıl da devam edilecek. Bu sene 2008 yılı ürünü, 0-100 gram rüfuzlu 51-55 adetli A-4 iş malı kuru incir için alım avans fiyatını 4,30 YTL/kg olarak belirledik" dedi.

İncir rekoltesinin geçen yılki gibi düşük gerçekleştiğini belirten Karazor, incir alımları yapılırken iç piyasa fiyatlarının dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Ramazan ayıyla birlikte gelen talepler nedeniyle yüksek bir fiyatın oluştuğunu belirten Karazor, "Fakat önemli olan ihraç fiyatlarıdır. Bu incir gemiye binip denizi geçmezse olmaz. Rekoltenin tüketilmesinde önemli pay ihracatındır" diye konuştu.

Karazor, ihracat fiyatlarının beklenenin üzerinde gerçekleşmesi durumunda bunun ortaklara yansıtılacağını da vurguladı. İlk yükleme tarihiyle ilgili de açıklama yapan Karazor, şunları söyledi: "Ege İhracatçı Birlikleri'nde yapılan genel kurulda Tariş olarak 26 Eylül'de ilk yüklemenin yapılarak, ürünün bir an önce raflarda yer almasını önerdik. Ancak yapılan oylamada 18'e karşı 26 oyla 3 Ekim tarihi belirlendi. İncirin var ve yok yıllarında ihracatçı ile üretici karşılıklı anlaşmalıdır. Gemi tarihi o kadar önemli değildi. Ne üretici ne de ihracatçı zor durumda kalmadan anlaşma yapılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*