Kurultay'da silaha yer yok!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Zafer Kurultay'ında havaya ateş açan 17 kişi göz altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak, dün gece iki grup arasında çıkan kavgada bir kişi tabancayla vurularak yaralanırken, havai fişek seslerini ve görüntüsünü fırsat bilerek ateş açan 17 kişi ruhsatsız tabancayla yakalandı. 17 silaha da el konuydu. Kurultay alanına çıkanlardan 400'ün üzerindeki kişi ise silahlarını jandarmaya geçici süre teslim etti.
Kurultay nedeniyle Jandarma geniş güvenlik önlemi aldı. Bini aşkın subay, astsubay, uzman erbaş ve er görev yaptı. Görev yapanlar arasında iki bayan astsubay yer aldı. Jandarma kurultayda olası olaylara karşı 16 ayrı noktada gözetim merkezleri oluşturdu. Dev teleskoplar kullandı. Tekir Yaylası'na Kayseri ve Develi girişlerinde yapılan aramalarda 413 ruhsatlı tabancaya kurultay bitene kadar el kondu.

Araçlarda değişik cins, çaplarda çok sayıda sopa, bıçak bulundu. Sopalar yakılarak imha edildi. Tüm uyarılara karşın kurultay alanında havaya silah sıkan 17 kişide ruhsatsız 17 tabanca bulundu. Gözaltına alınan tabanca sahipleri hakkında işlem yapıldı. Jandarma, Kayseri-Erciyes yolu üzerinde keyfi olarak ve kendilerine güvenlik görevlisi süsü vererek arama yapan 10 kişiyi gözaltına aldı.

Kurultay alanında bilinmeyen nedenle çıkan kavgada Burhan Özışık silahla vuruldu. Devlet Bahçeli'den önce kalabalığı sanatçı Ahmet Şafak coşturdu. Şafak 'MHP ile sorunu var' sözlerine açıklık getirdi. Devlet Bahçeli'ye kurultay nedeniyle Tekir Yaylası'na gelenler, kendi bölgelerine ait kayısı, dut, şekerleme, çikolata, un mamulü ikram etti. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda kurultay alanına gelen satıcıların sayısındaki fazlalık dikkat çekti.

Kurultay nedeniyle yaklaşık 50 bine yakın otomobilin geldiği, 5 bine yakın çadır kurulduğuna dikkat çekildi. Üç gün devam eden kurultay nedeniyle çeşitli belediye ve kuruluşlar tarafından kazanlarda pişirilen etli bulgur pilavlarının çöplere dökülmesi gözlerden kaçmadı. İlk kez Devlet Bahçeli, kurultaydan bir gün önce değil, aynı gün gelerek konuşma yaptıktan hemen sonra Kayseri'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious