'Kururcu Meclis' tartışılıyor

'Kururcu Meclis' tartışılıyor .11716
  • Giriş : 18.09.2007 / 13:45:00

Toptan'ın kurucu meclis kurulması görüşüne yeşil ışık yakması tartışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun gündeme getirdiği yeni Anayasa için kurucu meclis kurulması görüşüne yeşil ışık yakması tartışma başlattı. Toptan, “Kurucu mecliste uzlaşma sağlanırsa niye olmasın? Bir yasa çıkarılır, düzenlenir ama bunları hepsi düşüncedir. Geniş bir uzlaşma sağlanırsa mevcut Meclis de bunu çok rahatlıkla yapabilir” dedi. Toptan, bu konuda, mutlaka bir kurucu meclis gerekmediğini ifade etti. Kurucu meclis fikrine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok destek verirken AK Parti’nin hazırlattığı yeni Anayasa taslağının mimarı Prof. Dr. Ergun Özbudun, kurucu meclisin verimli olmayacağı gerekçesiyle karşı çıktı.
Neden olmasın?
Meclis Başkanı Toptan, Ufuk Üniversitesi’nde yeni eğitim-öğretim yılının açılış töreninde “Anayasa çalışmasının kurucu meclis tarafından yapılması gerektiği yönünde bir görüş var. Bu meclis bu çalışmayı yapamaz mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Anayasa nasıl geçirilebilir? Burada iki yol var: Ya bir Anayasa yapımcısı yeni bir Meclis kurulur ya da mevcut TBMM zaman ayırarak bunu gerçekleştirebilir.” Toptan, bu konuda, mutlaka bir kurucu meclis gerekmediğini ifade etti.
Prof. Dr. Özbudun ise kurucu meclisin gerekliliğine inanmadığını belirterek, “Ne gerekli buluyorum ne de verimli olacağına inanıyorum. Bunun için kurucu meclis oluşturulması şart değildir” dedi. Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ise kurucu meclis örnerisine destek verdi ve “Kurucu meclisi, anayasayı yapacak bir yapılanmayı düşünmek gerekir” dedi.
Küçük memur çocuğu meclis başkanı oldu
TBMM Başkanı Toptan, “Alt dereceli bir memurun çocuğu bugün TBMM Başkanlığı’na gelebiliyor, bu cumhuriyetin eseridir” dedi. Toptan, Ata uçağı ile geldiği Zonguldak Havaalanı’nın açılışına katıldı. Ziyaretlere, Toptan’ın eşi Saime Toptan da katıldı. Toptan, imza isteyen bir çocuğun da kolunu imzaladı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious