Kuruş işte deme! İşte kuruş kuruş vurgun

Kuruş işte deme! İşte kuruş kuruş vurgun.17682
  • Giriş : 23.06.2009 / 21:40:00
  • Güncelleme : 23.06.2009 / 21:25:37

Tüketiciler Birliği Başkanı, çoğu markette 'kuruş yok' gerekçesiyle müşterilere para üstü verilmediğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, çoğu markette ''kuruş yok'' gerekçesiyle müşterilere para üstü verilmediğini ileri sürerek, bu durumun çok büyük oranlarda haksız kazanca neden olduğunu belirtti.

Kaya, yaptığı açıklamada, nisan ayı içerisinde ''Bir Kuruşumu İstiyorum'' adıyla tüketicilere özellikle market alışverişlerinde kuruşlu para üstlerini istemeleri çağrısında bulunduklarını hatırlattı.

Çoğu tüketicinin bu çağrıya kulak verdiğini belirten Kaya, ''Çağrımızın olumlu yansımaları oldu. Tüketicilerden 'Ben utanıyordum. Ama artık istiyorum' şeklinde geri dönüşler aldık. Bu sayede vatandaşlarda belli bir bilinç oluştu'' dedi.

Tüketicilerde artan bilince karşın marketlerin taleplere istenilen seviyede karşılık vermediğini belirten Kaya, şöyle devam etti:

''Marketlerde ve benzeri alışveriş noktalarında, fiyat etiketleri kuruşlu farklarla yazılarak tüketicide daha ucuz algısı oluşturuluyor. Ancak, kasada satış bedelindeki farklar 'Kuruş yok' gerekçesiyle ödenmiyor. Her müşteriden bu şekilde kayıt dışı ve haksız olarak alınan kuruşlar önemli bir meblağı oluşturuyor. Marketteki bir kasada gün içinde kalan kuruşlarla 50-100 TL arasında para toplanıyor. Bu rakamı Türkiye genelindeki market sayısıyla çarparsanız çok büyük bir haksız kazanç ortaya çıkıyor. Bu şekilde davranan marketlerin uygulaması yasaya ve ticari teamüllere aykırı. Çünkü Merkez Bankası tarafından tedavüle sokulan kuruşlar halen fiilen kullanımda.''

''MERKEZ BANKASI'NDAN TALEP ETSİNLER''

Kaya, marketlerin ''Kuruş yok'' cevabı vermek yerine Merkez Bankası'ndan kuruş talebinde bulunmaları gerektiğini belirterek, iş yeri sahiplerinin bu konuda gerekli adımı atmalarını istedi.

Merkez Bankası'nın da piyasaya sürdüğü kuruş miktarını artırmasını isteyen Kaya, ''Artık bu tarz sorunları yaşamak istemiyoruz. 'Bizde yok' bahane olamaz. Bu konuda tüm kesimler üzerine düşeni yapmalı'' diye konuştu.

''NAKİT KULLANAN CEZALANDIRILIYOR''

Kaya ayrıca, marketlere kredi kartıyla yapılan ödemelerde etikette yazan ücretin tahsil edildiğini ifade ederek, buna karşın nakit ödeme yapanların kuruşları geri almakta sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Bu durumun kredi kartı kullanımını örtülü olarak teşvik ettiğini savunan Kaya, ''Kuruşlar geri verilmeyerek adeta nakit kullanan cezalandırılıyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*