Kurusıkı silahlara sıkı denetim geliyor

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "kurusıkı" silahların imali, ihracı, satın alınması, ve bulundurulmasının usul ve esaslarına ilişkin bir tasarının Meclis'e sevk edileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün toplanan bakanlar kurulu toplantısı sonrasında kameralar karşına geçen Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kurusıkı silahlarla ilgili ciddi denetimler başlatılacağını belirtti. Bakan Çiçek, Bakanlar kurulu toplantısında devletin işleyişinin daha açık, şeffaf ve hesap verebilir hale getirilmesi amacıyla TBMM'deki ticari sır tasarısının ardından Bakanlar Kurulu'nda devlet sırrı ile ilgili bir düzenleme imzaya açıldığını duyurdu. Bakan Çiçek sorular üzerine Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişikliliğin söz konusu olmadığını ifade etti. Bakanlar kurulunda ele alınan bir diğer konu ise Devlet Bakanı ve Başmüzakareci Babacan'ın AB ülkelerindeki temasları oldu.

Adalet Bakanı Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda halk arasında "kurusıkı" diye nitelenen ses ve faz fişeği atan silahların imali, ihracı, satın alınması, edinilmesi ve bulundurulmasının usul ve esaslarına ilişkin bir tasarının Meclis'e sevk edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Bakan Çiçek, kurusıkı silahlarla ilgili yasada ciddi bir boşluğun bulunduğunu, bu boşluk nedeniyle bu silahlarla işlenen bir kısım suçların cezasız kaldığını bu yüzden de yeni bir düzenleme ile kurusıkı silahların izin, imal ve ihracından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bulundurulması ve taşınmasından da İçişleri Bakanlığı'nın yetkili olacağını söyledi.

DEVLET SIRLARI KURULU KURULACAK

Bakan Çiçek, daha önce Meclis'e sevk edilen, ticari sır tasarısının ardından devlet sırrı ile ilgili tasarının da imzaya açıldığını bildirdi.

Bakan Çiçek, her iki düzenlemenin demokratik hukuk devletinde devletin işleyişinin daha açık, şeffaf ve hesap verilebilir olması amacına yönelik olduğunun altını çizerek, devlet sırrı ile ilgili düzenlemenin Devlet Sırrı Kurulu oluşturulmasını öngördüğünü ifade etti.

Devlet sırrında daha dinamik, daha esnek düzenlemeler amaçlandığını altını çizen Bakan Çiçek, kurulacak olan yeni kurulun devlet sırrını belirlemekle yetkili olacağını söyledi.

Bakan Çiçek, bundan 10-20 sene önceki devlet sırrı olarak kabul edilen konuların artık sır olmaktan çıkıp gazete sayfalarında yazılır hale geldiğini bu nedenle daha dinamik yeni bir tanımlamaya ihtiyaç olduğunu, düzenlemelerin yasalaşması ile yolsuzluklarla mücadelede "Ticari sır- devlet sırrı" bahanelerinin ortadan kalkacağını söyledi.

TÜRKİYE YATIRIM AJANSI DAHA AKTİF OLACAK

Bakan Çiçek, daha fazla büyümenin sağlanması için ve daha fazla yabancı sermaye çekilebilmesi için Türkiye'ye yatırım yapan yabancı sermayenin pişman olmaması için destek ve tanıtım görevlerini yapacak Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın daha aktif hale getirilmesini kararlaştırdıklarını bildirdi.

Ajansın yatırım yapacak ülkelerde Türkiye'nin tanıtımı için yoğun bir çalışma yapacağını belirten Bakan Çiçek, bunun ardından yeni toplantılarla sürecin etkinleştirileceğini söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE YASASI'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAK

Bakan Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın son MGK'da terörle mücadele ile ilgili yasa değişikliğinin gündeme geldiği yolunda açıklama yaptığını belirtmeleri üzerine, "Sayın Başbakan hangi anlamda söyledi bilmiyorum ama bizim gündemimizde Terörle Mücadele Yasası'nda bir değişiklik yoktur. Bir yasal değişiklik gündemimizde değildir" dedi.

Bakan Çiçek bir başka soru üzerine Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi konusunda, yeri ve zamanı geldiğinde, açıklamanın Dışişleri Bakanlığı'nca yapılacağını söyledi.

BAKAN ÇİÇEK'TEN GAZETECİYE CEVAP: "BANA 'YARIN HAVA NASIL OLACAK DİYE NİYE SORMADINIZ MERAK EDİYORUM"

Cemil Çiçek bir gazetecinin geçtiğimiz günlerde açıklanan Şemdinli Davası'nın gerekçeli kararında devlet görevlilerinin suçlanması ilgili soruların Adalet Bakanı olarak kendisine sorulmasını doğru bulmadığını ifade ederek, "Türkiye'de her kurum ve yetkili kişinin yetkileri Anayasa'da bellidir. Suçluları ortaya çıkarıp ceza verme yargının işidir" şeklinde cevapladı.

Bakan Çiçek, bu sorunun Adalet Bakanı'na sorulmasının doğru olmadığını söyledi. Çiçek soruya tepkisini "Bana 'yarın hava nasıl olacak' diye niye sormadınız merak ediyorum" diye dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious