Kuruyan Aral Gölü için konser düzenlendi

Kuruyan Aral Gölü için konser düzenlendi  .11037
  • Giriş : 05.03.2008 / 13:18:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:45:34

Son yıllarda kurumaya yüz tutan Aral Gölü'ne dikkat çekmek için Özbekistan'da konser düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başkent Taşkent'te "Biz Aral Çocuklarıyız" adı altında düzenlenen konserde ülkenin önde gelen ses sanatçıları bu kez Aral için sahne aldı.

Taşkentlilerin büyük ilgi gösterdiği konserde önce Aral'ın mevcut durumunu yansıtan resimler sergilendi. Orta dereceli okullarda okuyan öğrenciler tarafından yapılan resimlerle Aral'ın ekolojik sorununa dikkat çekildi. Resimler arasında yer alan "Aralın Gözyaşları" resmi etkinliğe damgasını vurdu. Resim, davetliler tarafından Aral'ın durumunu anlatan en iyi resim olarak seçildi.

11-12 Mart günlerinde Taşkent düzenlenecek Arak Gölü konulu uluslararası toplantı öncesinde Taşkent'te düzenlenen konserde genç nesil bu konuda bilgilendirildi.

Merkezi Taşkent'te bulunan Uluslararası Çevre ve Sağlık Teşkilatı EKOSAN tarafından düzenlenen konserde daha sonra ülkenin önde gelen ses sanatçıları sahne aldı. Davetliler, sanatçıların birbirinden hareketli parçalarıyla doyasıya eğlendi.

Bu arada konser kapsamında bir gösteri sunan Özbek tekvando grubu, tek kişilik güreş ve sirk ekibi davetlilerden büyük beğeni topladı.

1960'lardan sonra kurumaya yüz tutan Aral, şu anda yüzde 75 oranında küçülmüş durumda. Daha önce 68 bin 900 kilometre karelik bir alan ile dünyanın dördüncü büyük gölü konumunda olan Aral'ın, bugünkü alanı 17 bin 600 metrekareye düşmüş bulunuyor.

Bölgede büyük oranda tuz tehdidi olduğuna da işaret eden uzmanlar, kuruyan göl yatağında bulunan tuz kütlelerinin rüzgârın da etkisiyle göl çevresindeki tarıma elverişli alanları kapladığı kaydedildi. Uzmanlar, göl havzasının ağaçlandırılmasını ve havza bünyesinde suni göletlerin oluşturulması gerektiğini belirtiyor.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious