Kuruyan dudakları suya kavuşturdular

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

İHH, Nijer'de onbinlerce insanın çatlamış dudaklarını su ile buluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vakıf, sadece bir bölgede yedi su kuyusu açtı. Suya kavuşan Nijerliler, "Su gibi aziz olun" diye dua ettiler
Kuruyan dudakları suya kavuşturdular

Dudağımızın kuruduğu, yüreğimizin yandığı anlar vardır. Bir bardak su isteriz... İçimizdeki yangın söner, derin bir ohh çekeriz. İçimizdeki yangını söndüren kişiye "Su gibi aziz ol" deriz. Dünyadaki her varlıkta Yüce Allan'ın ismi tecelli etmiştir. Suyun varlığında da bu isimlerden birisi... Su 'aziz'dir. Neden 'aziz'? Çeşitli meallerde 'Aziz', 'Mutlak güç sahibi', 'mutlak galibiyet' olarak tanımlanıyor. 'Su gibi aziz ol.'... Mutlak güç ve mutlak galibiyet anlamına gelen aziz ismi, neden suda tecelli ediyor veya su ile anılıyor? İmam-ı Gazali Esmaü'l-Hüsna isimli eserinde Yüce Allah'ın isimleriden birisi olan "Aziz" kelimesi için şunları yazıyor: "O, öyle bir kıymetli isimdir ki, emsali az bulunur. Ona çok ihtiyaç duyulur. Ona ulaşmak güç olur. Bu üç mânâyı üzerinde bulundurmayan kişiye Aziz ismi verilemez." Emsali az bulunan, çok ihtiyaç duyulan ve ulaşılması güç olan bu isim 'su'da değil de başka nerede tecelli edebilirdi ki!

SU GİBİ AZİZ OLUN

Nijer'de yaşayan onbinlerce insan, geçtiğimiz günlerde IHH (İnsani Yardım Vakfı) aracılığıyla çatlamış dudaklarına, alevlenen yüreklerine bir damla su döken Türkiye'deki hayırseverlere, gönüllü gruplara "Su gibi aziz olun" diye dua ettiler. Vakıf, sadece Tessaoua Bölgesi'nde yedi adet su kuyusu açtı. İnsanların suya ulaşmak için kilometrelerce yürüyerek başları üzerinde taşıdıkları kaplarla su getirdikleri Tessaoua'da 78 metre derinden fışkıran su, yöre halkını sevince boğdu. Açılan kuyuların başında toplanan Nijerlilerin, fışkıran suyu gördükten sonraki sevinç gösterilerini görüp de duygulanmamak imkansızdı.

Yedi kuyu açıldı

Açılan yedi kuyunun isimleri şöyle:

# Kevser su kuyusu, Özel Neva İlkögretim Okulu, Altın Çocuk Anaokulu su kuyusu,

# Hilal grubu hayratı I,

# Hilal grubu hayratı II

# Fikir-Der su kuyusu,

# Zamanın Zeynebi Derneği (İzmit) su kuyusu, - Nusret Ekşioğlu,

# Çınaraltı İnegöl

# Şaziye Aslan, M.M.C.V. hayratı, Fikir-Der kuyusu, Erzurum Pazaryolu Eğitim ve Kültür Vakfı, İGDAŞ güvenlik çalısanları, Trakyalı Hanımlar, Zeki Soyak, Merhum Nevin Kaluç su kuyusu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious