Kuruyan göle su pompalanıyor

  • Giriş : 20.09.2008 / 16:16:00

Kuraklığın su kaynaklarını tehdit ettiği Sivas'ta kuruyan Tecer Gölü'nü hayata döndürmek için göle borularla su pompalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaş İlçesinde bulunan ve doğal görünümüyle piknikçilerin uğrak yeri olan Tecer Gölü'nde bir süre önce sular çekilmeye başladı. Kuraklığın etkisiyle büyüleyici doğal görünümün yerini beyaz tuz örtüsü kapladı. Gölün yendien suya kavuşması için harekete geçen Sivas Çevre ve Orman Müdürlüğü, Ulaş Belediyesi ve İl Özel İdaresi ilçeye 4 kilometre uzaklıktaki Tecer Dağı'ndan borularla su getirmeye başladı. Yaz aylarının girmesiyle başlayan çalışmaların birinci etabı tamamlandı ve kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kalan göl su tutmaya başladı. Projenin önümüzdeki günlerde başlayacak olan ikinci etabı tamamlandığında ise göldeki su miktarının büyük oranda artması bekleniyor. Tecer dağının eteklerinde olması nedeniyle ismini bu dağdan alan göle, şimdi can suyuda Tecer Dağındaki üç su gözesinin bulunduğu kaynaktan getiriliyor. Yaklaşık üç aylık bir alışmanın ardından dağdan gölün bulunduğu 4 kilometrelik bölüme kadar yer altından boru döşendı. Borularla taşınan su sayesinde gölün etrafındaki bitkilerde ye niden yeşermeye başladı. Gölün etrafında hayvanlarını otlatan sürü sahipleri de ilkbaharda büyük bir su hacmine sahip olan gölün yaz aylarında yaşadığı kuraklık karşısında şaşkın.

Suların çekilmesi ve kuşların göç etmesiyle sessizliğe bürünen gölün etrafında hayvanlarını otlatan Davut-Fadime Kaya çifti, gölün birkaç ay öncesinde canlılığıyla ilçeye hayat verdiğini söylüyor. İlçe halkından Hikmet Kuruçay da gölün sularının çekilmeden önce adeta bir kuş cennetini andırdığını söyledi. Piknikçilerin uğrak yeri olan gölün kuraklığın etkisiyle çoraklaştığını belirten Kuruçay, taşıma suyla Tecer Gölünün eski görünümüne kavuşmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*