Kuruyan göller flamingo mezarı gibi

Kuruyan göller flamingo mezarı gibi.13019
  • Giriş : 29.03.2008 / 19:10:00

İç Anadolu'da kuruyan göller sebebiyle 30 kuş türü bölgeden silindi. Tuz Gölü'nde yapılan araştırmada uçamayacak kadar küçük yüzlerce flamingonun öldüğü tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mükremin Albayrak'ın haberi

Her geçen gün kirlenen ve kuraklık yüzünden sürekli küçülen Tuz Gölü, flamingoların üreme alanlarından birisi olarak biliniyor.

Son beş yılda Tuz Gölü ve çevresindeki göller kuruma noktasına geldi. Bu bölgede üreyen ve beslenen en az 30 kuş türü bölgeden kayboldu. Konya'nın atık sularını Tuz Gölü'ne taşıması nedeniyle sık sık gündeme gelen Konya Kanalı, son yıllarda tümüyle kuruyan gölde yavru flamingolar için tek beslenme alanı. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, susuzluktan ölen flamingolar, çatlayan toprak manzaraları için Dünya Su Günü'nde 'Türkiye'nin kaderi olmamalı' diyor. Eken, Devlet Su İşleri (DSİ) başta olmak üzere tüm tarafları kalıcı çözümler üretmeye davet ediyor.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, su israfının önlenmesi gerektiğine dikkat çekerken, şunları dile getiriyor: "Ülkemizde sulanan alanların yüzde 94'ü, suyu israf eden yüzey sulama metotları ile yapılırken geriye kalan sadece yüzde 6'lık bir alanda basınçlı sulama sistemleri kullanılmakta." Tarımda, yüzey sulama yöntemi yerine damlama sulama sistemlerinin oluşturulmasıyla yüzde 50-90 arasında tasarruf sağlanabileceğini ifade eden Eken, Türkiye'de su kaynaklarının üçte birinin israf edildiğini savunuyor.

Devlet Su İşleri verilerine göre 2003 yılı itibarıyla yararlanılmakta olan suyun miktarı toplam 40,1 milyar metreküp. Bunun 6,2 milyar metreküpü içme suyu, 4,3 milyar metreküpü sanayi, 29,6 milyar metreküpü tarımsal amaçlı olarak kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious