Kuş Cenneti'nin diploması 2011'e kadar uzadı

  • Giriş : 27.02.2008 / 16:18:00

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'nın, Avrupa Konseyi tarafından iyi korunan doğa parçalarına verilen ''A Sınıfı Diploması''nın süresinin 2011 yılına kadar uzatıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir Çevre ve Orman Müdürü Emine Tamer, AA muhabirine, Kuş Cenneti Milli Parkı'nın, kıtalar arası kuş göç yollarının üzerinde bulunduğunu; yıl boyunca 266 kuş türünün bu bölgede görüldüğünü söyledi.

Tamer, ''A sınıfı'' diplomanın, milli parka ilk kez 1976 yılında verildiğini anımsatarak, Avrupa Konseyi uzmanlarının yaptıkları denetimlerle, özellikle kuşlar açısından olumlu veya olumsuz gelişmelere göre diplomanın devamına ya da askıya alınmasına karar verildiğini belirtti.

Bu kapsamda, Avrupa Konseyi uzmanı Joe Sultana ile uzmanların, Kuş Cenneti Milli Parkı'nda 2006 yılında bir hafta denetim yaptıklarını ifade eden Tamer, şunları söyledi:

''Denetimler sonucunda sahada olumlu yönde ilerlemelerin gerçekleştiği (su kalitesinin iyileşmesi, dikilen ağaçların gelişmesi, kuş popülasyonlarındaki artış ve benzeri) tespit edilmiş ve bu doğrultuda Avrupa Konseyine bir rapor sunulmuştur. Avrupa Konseyinin 27 Ekim 2007 tarihli toplantısında sunulan raporun değerlendirilmesi sonucu, milli parkta sahanın ekolojik yapısında olumlu yönde ilerlemelerin kaydedildiği tespit edilmiş, 'Korunan Alan Diploması'nın süresinin 2011 yılına kadar uzatılması kararlaştırılmıştır.''

Kuş Cenneti Milli Parkı'na ilk kez 1976 yılında verilen ''A Sınıfı'' diploma, daha sonra 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilendi. 2001'de çeşitli nedenlerle askıya alınan diploma, hazırlanan ''Kuş Gölü Yönetim Planı''nın başarılı şekilde uygulanmasıyla 2004'te geri alındı.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, 1981 yılında doğal sit alanı ilan edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious