Kuş gribi, tavukçuları iflasın eşiğine getirdi

  • Giriş : 12.01.2006 / 00:00:00

Türkiye'de ikinci kez görülen kuş gribi hastalığının kanatlı hayvanlardan yayılarak ilk defa can alması, vatandaşları tavuk etinden uzaklaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hastalığın yayılmasından önce yüklü miktarlarda tavuk siparişi veren tavukçular, hastalığın yeniden ortaya çıkmasıyla getirdikleri tavuklar ellerinde kaldı. Zor günler geçiren tavuk satıcıları, dayanacak halleri kalmadığını söylüyor. Belirsizlik ortamının devam etmesi halinde çok sayıda tavukçunun iflas edeceğini ifade eden 26 yaşındaki tavukçu Recep Arslan, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan yardım istedi.
Türkiye, kuş gribi hastalığını ekim ayında Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde kanatlı hayvanların telef olmasıyla tanıdı. Bir süre ülke gündemini meşgul eden kuş gribi, tavukçuların satışlarını olumsuz etkiledi. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın olaya el atmasıyla tehlike büyümeden atlatıldı. Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi'nde ikinci kez ortaya çıkan kuş gribi virüsü, gençliğinin baharında iki kişinin ölümüne neden oldu. Yıllardan beri görülen kuş gribinin ülkede can alması vatandaşları tedirgin etti. Vatandaşlar, tavuk eti yemeği bırakınca tavuk satıcıları ikinci krizi yaşıyor. Kuş gribinin insanları tavuktan uzaklaştırdığını söyleyen tavukçular, satış yapamadıkları için borçlarını ödeyemediklerini, evlerine de ekmek götüremediklerini dile getirdi. Başta Sağlık Bakanlığı Recep Akdağ ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker olmak üzere hükümet yetkililerinden yardım isteyen tavukçular, iflas etmelerine az kaldığını iddia etti.

Günlerdir bir tek tavuk dahi satamadıklarını ifade eden tavuk eti satıcısı Recep Arslan, yaşadıkları mağduriyetten yetkilileri sorumlu tuttuklarını kaydetti. İnsanların kuş gribi konusunda yeterince aydınlatılmadığını ve olayın basın tarafında fazla abartıldığını vurgulayan Arslan, " Kuş gribi, satışlarımızı sıfıra indirdi. Hiç bir yetkili de çıkıp olayın başında halkı bilgilendirmiyor. Vatandaş, hastalığın kendisine bulaşabileceği korkusuyla tavuk veya beyaz et almıyor. Tavukta sağlığa zararlı hiçbir şeyin olmadığı söylenmiyor. Bizim mağdur olmamıza neden olanlar, çözümünü de hemen yerine getirmelidir." dedi.

Olayın televizyonlarda yayınlanmasıyla müşteri potansiyellerinin bir anda düştüğünü hatırlatan tavukçu Abdullah Akman ise halkın doğru aydınlatılmadığını ileri sürdü. Yapılan açıklama ve yayınlarla halkın tavuk resmini görür görmez psikolojik olarak etkilenir hale geldiğini belirten Akman, müşterisizlikten sinek avladıklarını, bunun böyle devam etmesi halinde kepenk kapatacaklarını da sözlerine ekledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ise olayın sağlık boyutunun yanında ekonomik boyutunun da olduğuna dikkat çekerek, tavuk sektörünün ülkenin önemli girdilerinden biri olduğuna değindi. Odanın yönetim kurulu üyeleri, kuş gribini olayının bir an önce aşılıp tavuk sektörünün yeniden canlandırılması gerektiğini düşünüyor. Sektörde binlerce kişinin çalıştığını ve on binlerce kişinin ise ekmek yediğini aktaran odanın yönetim kurulu başkanı Adnan Sakoğlu, tavukçuların içler acısı durumda olduğu açıklamasında bulundu. Sakoğlu, ekonomik değeri olan bir sektörün yanlız bırakılmaması doğru değil. Bir kaç tavukta has talık çıktı diye bütün tavuklar zararlıdır denilemez. Bu genelleme yanlış. Tedbirler alınıp vaka büyümeden engellenebilir. Fazla büyütüp ülkenin ekonomik dengelerini bozmaya gerek yok." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious