Kuş gribi Avrupa'ya yayılıyor!

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Güney Asya ve Türkiye'de görülen kuş gribi Avrupa ülkelerinde de yayılmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın başkenti Roma'daki BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) hayvan ürünleri ve sağlığı bölümü başkanı Samuel Jutzi, "Bahar aylarında kuşlar göç etmeye başladığında Avrupa için ciddi bir risk ortaya çıkacak." şeklinde uyarıda bulunuyor.

Almanya'nın Baltık Denizi'ndeki Ruegen adasında ölü olarak bulunan iki kuğuda ölümcül kuş gribi virüsü H5N1 görüldüğü kesinlik kazanmıştı. Avusturyalı yetkililerde ülkelerinde kuş gribinin görüldüğünü bildirmişti. FAO, Batı Avrupa ülkelerinin panik yapmaması ancak kuşların göç etmeye başlaması ile virüsün yayılabileceği uyarısında bulunuyor.

Alman tarım bakanlığı yetkililer, kuşlarından alınan örneklerin test edilmesi için İngiltere'de laboratuarlara gönderildiğini belirtti. Bu arada, Alman yetkililer, kümes hayvanlarının kapalı yerlerde tutulmasını vaktini öne çektiklerini dün sabah açıklamıştı. Avusturyalı yetkililerde kümes hayvanlarının hareketlerinin kısıtlanmasını istedi. Avusturyalı yetkililer, Graz kenti yakınlarındaki Mellach'da kümes hayvanlarının hareketlerinin kısıtladı. Yetkililer, Mellach'in 3 kilometre çevresinde tampon bölge oluştururken 10 kilometre çevresinde arama yapmaya başladı. Tampon bölgedeki çiftçilerin kümes hayvanlarının ticaretini yapmasına yasak getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious