Kuş gribi biyolojik silah mı?

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Türkiye'de görülen kuş gribinin ''biyolojik silah'' olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Ersönmez Yarbay, refah toplumlarının en çok biyolojik silahların teröristlerin eline geçmesinden korktuğunu, kuş gribinin de bu teröristler tarafından kullanabilecek bir silah olarak değerlendirildiğini belirtti.
Tüm kanatlı hayvanların itlaf edilmesi kararına tepki gösteren Yarbay, ''(Şu tavuklar olmasa bu ülkeyi, bu bakanlığı ne güzel idare ederdim) anlayışına düşmeyelim. Hasta olmayan tavukları itlaf etmeyelim, koruyucu tedbirlerle varlıklarını sürdürmelerine yardımcı olalım. İnsan neslinin ne tür tehlikeler beklediğini bilim çevreleri araştırmalı'' diye konuştu.
Yarbay, kuş gribinin biyolojik bir silah olduğunu iddia ederek, ''Bu mikrop ne akıllı bir mikroptur ki sınır bölgelerde Iğdır, Ağrı'da başlıyor; Ermenistan ve İran'a girmiyor. Batıya doğru gidiyor. Acaba biyolojik bir silah mıdır? İşin askeri boyutu mutlaka araştırılmalı'' görüşünü savundu.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ'IN CEVABI
Yarbay'ın konuşmasına cevap veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Bu, uçuk bir düşüncedir. İspatlanamamış bir durumdur'' dedi.
Kümes hayvanlarıyla temasta olanların hastalık kaptığını belirten Akdağ, ''Şu anda köylünün elinde 10 milyon kümes hayvanı var. Bunlar mutlaka itlaf edilmelidir. Halkın sağlığı ve dünyanın sağlığı için bunu yapmak durumundayız'' diye konuştu.
Bakan Akdağ, bakanlığın geç kaldığı yönündeki eleştirilere, ''Biz çalışmalara 2004 yılında başladık'' yanıtını verdi.
Halkın kuş gribi konusunda daha da bilinçlendirilmesi için çalıştıklarını ancak televizyonlardaki görüntülerin münferit olaylardan ibaret olduğunu kaydeden Akdağ, ''Bazı aileler, bizden bilgi saklıyor. Çocukları kümes hayvanlarıyla temas etmesine rağmen bizden saklıyor. Bu, uzun vadeli bir süreçtir. Türkiye ve dünya, hastalıkla mücadelede tetikte ve hazırlıklı olmalıdır'' dedi.
Akdağ, bakanlık olarak, halkın bilinçlendirilmesi amacıyla afiş hazırladıklarını da bildirdi.
Bir milletvekilinin, ''Bu itlaflar daha insancıl yapılmalı'' demesi üzerine Akdağ, halen çalışan itlaf ekiplerinin daha profesyonel olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious