Kuş gribi dış ülkeleri sardı

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu, insanlar için tehlikeli olan kuş gribi olarak bilinen H5N1 virüsünün Bulgaristan'da da bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bulgar makamlar da bu bilgiyi doğruladı. Tarım Bakanı Nihat Kabil'in, Başbakan'ı ve Cumhurbaşkanı'nı durumdan haberdar ederek ülkenin bu virüs ile mücadele etmeye hazır olduğunu bildirdi.
Öldürücü H5N1 virüsü 30 Ocak'ta Vidin yakınlarında ölü bulunan kuğuların tahlillerinde ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Tsonevo ve Şabla göllerinde ölü bulunan kuğularda da öldürücü virüsün bulunma şüphesinin yüksek olduğu bildirildi. Kanatlı hayvanların kontrolü ve insanların kümes hayvanları ile temas etmemeleri için Vidin, Dobriç, Varna ve Burgas bölgelerinde yoğun önlemler alındı.

Dereköy - Malko Tırnovo sınırına 3 km uzaklıktaki bölgeye hasta olan kümes hayvanların itlaf edilmesi için ekipler gönderildi.

Şu ana kadar Bulgaristan'da Vidin bölgesinde ölü bulunan kuğuların dışında H5N1 öldürücü virüsün kümes hayvanlarında bulunduğuna dair bir verinin olmadığı kaydedildi. Yerel yönetim, Vidin bölgesinde paniğe gerek olmadığı uyarsında bulundu. Veteriner ekiplere özel kıyafet ve yeterli miktarda Tamiflu ilacı temin edildi. H5N1 virüsünün ortaya çıktığı Vidin bölgesinde virüsün kümes hayvanlarına bulaşmadığı açıklandı. Vidin bölgesindeki 12 yerleşim yerindeki kümes hayvanlarından 200 örnek alındığı ve tahlil için incelendiği vurgulandı.

Kuş gribi ile mücadele programınca belediye başkanlarının, muhtemel hastalığın görülmesi ve bertaraf edilmesi için 8 - 10 kişiden oluşan bir ekip oluşturmaları gerekiyor. Vidin bölgesindeki kümes hayvanı bakıcıları, hayvanlarını kapalı yerde tutmaları gerekirken baktıkları hayvanların cinsi ve sayısı konusunda özel deklarasyon dolduruyor.

H5N1 virüslü kuğuları gölden çıkarak kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Sağlık uzmanları, olayın ardından gerekli sürenin geçtiği ve hastalığa dair belirtilerin gözlenmediği nedeniyle bu kişiler için tehlikenin tamamen geçtiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious