Kus gribi fakiri sevindirdi

Kus gribi fakiri sevindirdi.10551
  • Giriş : 20.10.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Manyas'ta hindi çiftliginde görülen kus gribi sonrasinda tavuk fiyatlarinda yüzde 50'lilere varan düsüs dar gelirli ailelerin isine yaradi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tavuk fiyatlarinin neredeyse yari yariya düsmesinden olumsuz etkilenmediklerini belirten tavuk eti saticilari ise ilk günlerde yasanan panigin orta gelirli aileler tarafindan çabuk atlatildigini belirtti. Beyaz et saticilari, uzmanlar tarafindan yapilan açiklamalarin kulak ardi edilmedigini dile getiriyor ve satislarin 3'e 4'e katlandigini bildiriyor. Hastalik ortaya çikmadan önce günde 150-200 kilo arasinda olan satislarin son haftalarda 600 kiloya kadar çiktigi ifade ediliyor.

Dar ve orta gelirli ailelere nazaran elit kesim olarak tabir edilen gruplarin tavuk eti yemekte hala tedirgin olduguna deginen Balik ve Tavuk Çarsisi'nda tavuk eti saticiligi yapan Nihat Tolcu, dar gelirlilerin ucuz oldugu için tavuk etini tereddütsüz tercih ettigini, elit kesimin ise tedirginligi atamadigi için balik ve kirmizi ete yöneldigini söyledi.

Bu durumun bir müddet daha devam edecegini ve fiyatlarda herhangi bir artisin yasanmayacagi müjdesini veren Tolcu, hatalik ortaya çikmadan önce satilan tüm tavugun 4 milyon liradan 2 milyon 500 bin liraya, gögüs etinin 4 milyon 500 bin liradan 2 milyon 650 bin liraya, kanadin 4 milyon 750 bin liradan 2 milyon 650 bin liraya, butun 4 milyondan 2 milyon 500 bin liraya, incigin 5 milyondan 2 milyon 500 bin liraya ve sarmanin 5 milyondan 3 milyon 300 bin liraya kadar düstügünü vurguladi.

Fiyatlarin düsmesinin ardindan beklenenin aksine satislarda büyük oranda artis oldugunu kaydeden Tolcu, günlük satis kapasitelerinin 600 kilo seviyelerine yükseldigini açikladi. Etlerin 70 derecenin üzerindeki isida pisirilerek yenilmesi sonrasinda herhangi bir sekilde hastalik riski tasimayacagini anlatan Tolcu, balik ve kirmizi et fiyatlarinin arttigi bu dönemde tavuk etinin ucuzlamasinin hem vatandasi, hem de saticisini sevindirdigini aktardi.

Bakanlik tarafindan yapilan açiklamalari gazete ve televizyonlardan takip ettiklerini ve endise edilecek bir durumun olmadigini ögrendiklerini dile getiren Mesut Polat isimli vatandas ise fiyat düsüslerini iyi degerlendirmek istedigini söyledi. Önceki dönemlerde yilin belirli dönemlerinde belirli miktarlarda tavuk eti alabilme imkani oldugunu, kirmizi ete ise kolay kolay yaklasamadigini dile getiren Polat, "Fiyatlarin düsmesi ile birlikte bir kilo tavuk eti için ödedigimiz fiyati simdi en az iki kilo için ödüyoruz. Buda rahat rahat et yiyemedigimiz günlerin acisini çikarma adina iyi bir firsat oldu. Bazi insanlarin hala tedirgin oldugu için tavuk eti yemedigini biliyoruz. Ancak yetkililerin açiklamasi bizi tatmin etti. Herhangi bir sekilde endisemiz yok. Ucuz etin keyfini çikartiyoruz" dedi.

Evine 6 kilogram but aldigini ifade eden Polat, ramazan ayi nedeni ile iftara gelen misafirlerine de tavuk eti ikram ettigini anlatti.

Fiyat düsüsüyle birlikte sadece piliç eti degil canli tavuk satislari da artti. Semt pazarlarinda ve bitpazarinda satisa sunulan canli tavuklarin satisinin artigi bildirildi. Bitpazarinda 20 yildir canli tavuk satisa yaptigini belirten Halit Avtay islerinin son günlerde açildigini ve satislarin iyice artmaya basladigini açikladi.

Vatandaslarin tavuklari canli olarak saglikli gördükten sonra tatmin oldugunu ifade eden Avtay, bu asamadan sonra gönül rahatligi ile tercih edildigini vurguladi.


LOKANTA VE RESTORANLARIN MENÜLERINDE TAVUK ETINE YER VERILMIYOR


Dar ve orta gelirli aileler büyük bir istahla tavuk etini tüketmeye devam ederken lokanta ve restoranlarda yemek yiyen vatandaslar kirmizi et ve baliktan vazgeçmiyor. Isletme sahipleri de vatandaslarin istegi dogrultusunda menülerine tavuk eti eklemiyor.

Tuana Restorant sahibi Mehmet Özmen, kus gribi vakasinin görüldügü ilk günden bu yana menülerine hiç tavuk eti koymadiklarini söyledi.

Toplu iftar yemeklerinde de kendilerinden özellikle tavuk eti olmamasi yönünde istek geldigini bildiren Özmen, insanlarin kirmizi eti tercih ettigini ve bu dönemin bir müddet daha devam edecegini açikladi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious