Kuş gribi geri geldi

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'de 170 kanatlı hayvanın kuş gribi virüsünden öldüğü açıklandı. 10 kilometrelik alanda karantina tedbirine geçildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batman'da ölen kanatlılarda kuş gribi tespit edildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre, göçmen kuşların görüldüğü bölgede 5 Şubat'ta şüpheli tavuk ölümleri yaşandı. İhbar üzerine, veteriner hekimlerce olay mahallinden alınan numuneler Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ulaştırıldı. İnceleme sonucu kuş gribi virüsü saptandı.

Karantina başladı
Boğazköy etrafında 3 kilometre yarıçapında kontrol, 7 kilometre çapında da gözetim bölgesi oluşturularak sıkı karantina tedbirlerine geçildi. Kontrol bölgesi kapsamına, hastalık kaynağı olan Boğazköy'ün yanı sıra Aydınlı ve Rüzgârlı köyleri de alındı.

Açıklamada, "Boğazköy'de 800 tavuk, 80 hindi, 20 ördek ve kaz mevcut olup hastalık sürecince toplam 170 muhtelif kanatlı hayvan ölmüştür. Kontrol bölgesindeki mevcut kanatlı hayvanların itlaf işlemlerine başlanmıştır" denildi.

Açıklamada, Türkiye'de son kuş gribi vakasının 31 Mart 2006'da görüldüğü anımsatıldı. Batman'daki bu son olaya kadarki süreçte bakanlık laboratuvarlarına 700 şüpheli örnek intikal ettiği ve tüm numunelerde negatif sonuca ulaşıldığı vurgulandı.

Açıklamada şu uyarılar yapıldı:
# Kümes hayvanları açıkta bulundurulmamalı.
# Yetiştiriciler, ani ve toplu ölümle seyreden şüpheli kanatlı ölümlerini en yakın bakanlık birimine bildirmeli.
# Kümes hayvanları kapalı alanlarda tutulmalı.
# Ölen hayvanlar çevreye atılmamalı.
# Hastalık şüphesi olan veya ölmüş kümes hayvanlarıyla hiçbir şekilde doğrudan temas edilmemeli.
# Ticari yetiştiricilik yapan kanatlı işletmelerince biyo-güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmalı.

3 çocukta şüphe
Boğazköy'de hayvanlarla temas ettikten sonra baş dönmesi ve yüksek ateş görülen 16 yaşındaki Selman Çakır, 3 yaşındaki Ramazan Tuncel ile 1.5 yaşındaki Mehmet Tuncel, tedavi altına alındı. Doktorlar, "Tedbir amaçlı müşaade altında tutuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious