Kuş gribi güvercin borsalarına rağbeti arttırdı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'de görülen kuş gribi, güvercin borsalarının kurulmasını sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuş gribiyle semt pazarlarında güvercinlerle birlikte kanatlı hayvan satışı yasaklandı. Güvercinleri ellerinde kalan kuş yetiştiricileri çareyi borsa kurmakta buldu.

Daha önce küçük çapta yapılan ihaleler daha da genişletildi. Sadece İzmir değil, Ege Bölgesi'ne haber salındı. Haftada iki, 15 günde bir de kaliteli olmak üzere mezatlarda güvercin satılmaya başlandı. Güvercin yetiştiricileri, bu borsalarda hem alım hem satım yapma imkanı buldu. Saya (kelebek), posta, dönek, hünkari ve taklacı, daha çok satışı yapılan güvercin çeşitleri.

Güvercin borsaları İzmir'in yanısıra Ankara, Bursa, Gaziantep, Urfa ve Diyarbakır'da da yapılıyor. İzmir'in Altındağ semtindeki mezatta 50 YTL'den 20 bin YTL'ye kadar kuş satılıyor. Mezatın sahibi Tayfun Kalkan, güvercin severlerin ayda 10 defa yapılan ihalelerde hem kuşlarını satma hem de alma fırsatı bulduğunu söylüyor. Profesyonel Güvercin Sevenler Derneği başkanı Lütfü Kaşatan, semt pazarlarında güvercin satımına kendilerinin de karşı olduklarını belirtiyor. Kaşatan, "Mezatlarda ihalelerle satılan kuşların sağlıksız olması mümkün değil. Dernek olarak üyelerimizin güvercinlerini yılda iki kez aşılıyoruz. Bir de mezatlardan alınan güvercinleri; kimin sattığı da bilindiği için, herkes sağlıklı güvercin getirmek zorunda." diye konuşuyor.

Ege Bölgesi'nin değişik yerlerinden gelen güvercin yetiştiricileri, İzmir'in Altındağ semtinde mezat olarak kullanılan bir dükkanda saat 21.00 sıralarında buluşuyor. Satmaya gelen yetiştiriciler güvercinlerini mezat sahibine teslim ediyor. Her güvercin grubuna bir numara veriliyor. Daha sonra ihaleye geçiliyor. Topluluğun ortasında bulunan kafese güvercinler teker teker konuyor. Mezatçı her güvercin için bir taban fiyat belirleyip ihaleyi açıyor.

Hünkar isimli iki çift güvercin 100 YTL'den satışa çıkarıldı. Çiftin birini büyük çekişmenin ardından Fırat Arslanoğlu isimli güvercin sever 850 YTL'ye, diğer çifti de Profesyonel Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Lütfü Kaşatan, bin 400 YTL'ye satın aldı. İhalede bir alıcı fiyat artırabildiği gibi onu seven arkadaşları da artırmaya katılıp takviye yapabiliyor. Mezatçı, başka fiyat artırımı olmadığında güvercin sahibine satıp satmayacağını soruyor. Sahibi de fiyatı beğenmezse kuşlarını geri çekebiliyor. Kuşların devir teslimi ise ihalenin sonunda gerçekleşiyor. Ücretini ödeyen, yeni kuşlarını alıyor.

Profesyonel Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Kaşatan, mezatlarda satılan kuşların yılda iki kez veba aşısının yapıldığını hatırlatıyor. Güvercin yetiştiricilerinin kendi mezatlarında hem alım hem de satım yapmasının çok sağlıklı olduğunu vurguluyan Kaşatan, "Biz insanların mezatların dışında güvercin alım satımı yapmamasını istiyoruz. Burdaki güvercinler sağlıklı, yıllık bakımları yapılmış kuşlar." diyor.

Mezat sahibi Tayfun Kalkan bu işin bir tutku olduğunu kaydediyor. Güvercin tutkusunun dedesinden babasına sonra da kendisene geçtiğini ifade ediyor ve şunları söylüyor: "İnsanlar zaman ayırıp bu kuşlar için ekstra para harcıyorsa, emeklerinin karşılığını da elbette almalı. Mezatlarda biz bunu sağlıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious