Kuş gribi hindi satışlarını düşürdü

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Geçen yıl kuş gribi, bu yıl ise Kurban Bayramı ile yılbaşının aynı tarihlere gelmesi hindi satıcılarının satışlarını düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz yıl Türkiye'yi sarsan kuş gribi, bu yıl ise Kurban Bayramı ile yılbaşının aynı tarihlere rastlaması nedeniyle hindi satıcılarının satışları nispeten azaldı. Yılbaşının; Kurban Bayramı'nın 1. gecesine rastlaması nedeniyle satışlar yarı yarıya düşmüş durumda. Gaziantep'te kümes hayvanları satıcılığı yapan vatandaşlar, yeni yıla 2 gün kalmasına rağmen satışların azaldığını ifade ediyor. Pazara uğrayan sayısı günlük 3-4 kişiyi geçmiyor. Vatandaşlar hindiyi yılbaşında yemek için değil, kalp hastalarına yedirmek için satın alıyor.

Gelen müşterilerine yarı fiyatına hindi sattığını belirten Cengiz Hedef (33), geçen yıl kuş gribi bu yıl da yılbaşı ve bayramın aynı tarihlere gelmesinden dolayı satış olmadığını söyledi. Geçen yıl grip salgını nedeniyle yılbaşında ancak 250-300 civarında hindi satabildiklerine dikkat çeken Hedef, "Bu yılda yılbaşının Kurban Bayramı'na denk gelmesi satışları iyice düşürdü. Yılbaşına 2 gün kaldı ama biz 50-60 hindi ancak satabildik" dedi.

Satış yapabilmek için hindi fiyatlarını yarı yarıya düşürdüklerini belirten Yusuf Hedef ise, "Fiyatlar 20 YTL'den başlayıp 60 YTL'ye kadar çıkıyor. Hindinin kilosuna göre fiyatta artıyor. Ancak bu yıl, yeni yılın Kurban Bayramı'na denk gelmesi işlerimizi sekteye uğrattı. Satış yapabilmek için fiyatları düşürdük. Çocuklarımıza bayram harçlığı çıkartabilirsek mutlu olacağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious