"Kuş gribi" iddiaları tavuk sektörünü vuracak mı?

  • Giriş : 25.01.2008 / 00:31:00
  • Güncelleme : 25.01.2008 / 01:10:07

Tüketicilerin bilinçlenmesi sayesinde üretim ve satışlarının etkilenmediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan, "kuş gribi"nin Türkiye'de ilk kez Ekim 2005'te Kızıksa'da, Ocak 2006'da da Doğu Anadolu'da görüldüğünü, 4 çocuğun ölümüne yol açan hastalığın, ülkeyi derinden sarsarken, beyaz et sektörüne de ağır darbe indirdiğini anımsattı.
"Tüketicide panik havası yok"

Daştan, Çaycuma-Sazköy'de 19 Ocak'ta bazı kanatlılarda "H5N1" virüsünün tespit edildiğine değinerek, şöyle konuştu:

"Manyas'taki ilk panik havasından sonra, bilim adamları kamuoyuna doğru bilgiyi verdi ve o günden bugüne medyanın da desteğiyle bilinçli bir tüketici topluluğu oluştu. Artık, tüketicide panik havası yok. Nitekim bu olaylar, Almanya, İngiltere, Romanya'da da 3-5 ay içinde görüldü. Orada da gelişmeler, sakin ve olması gerektiği gibi takip edildi."
"Kuş gribi"nin en fazla tehdit ettiği, "Salma" olarak tabir edilen köy tavukçuluğunun, yaşanan tecrübelerden sonra büyük oranda terk edildiğini, ayrıca bu tarz yetiştiriciliğin artık pahalı üretim haline geldiğini ifade eden Daştan, şunları söyledi:

"Artık kasapta, markette köy tavuğu diye bir şey bulamazsınız. Neden? Çünkü, entegre tesislerde üretilen bütün bir pilicin azami fiyatı şu anda 3-3,5 YTL'dir. Köylüden 3,5 YTL'ye piliç isteseniz, adam güler size. Piliç bugün, yüksek girdilere rağmen, son derece ekonomik fiyatlarla üretiliyor. Köylünün pilici bu fiyatlara mal etmesi mümkün değildir. Beyaz et sektörü, kapasite, kalite ve tüketiciye verdiği güven itibariyle başarılı bir noktadadır."

Daştan, geçen yıl beyaz et üretiminin 2006'ya göre yüzde 8 oranında büyüdüğünü belirterek, "2008'de de yüzde 8-10 büyüme bekliyoruz, tabi makro ekonomik dengeler çok önemli. Bu dengelerde bir sorun olmazsa hedeflediğimiz büyüme rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Sektörde rekabet ve girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ülke genelinde 20 olan entegre tesis sayısının 16'ya düştüğüne dikkati çeken Daştan, soya küspesi ve mısır gibi girdilerde fon ve vergi yükünün çok arttığını, bunun da sektörü zor durumda bıraktığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious