Kuş gribi ile mücadele keneleri artırdı

Kuş gribi ile mücadele keneleri artırdı.12095
  • Giriş : 07.06.2007 / 15:53:00

Batman'da tarlalarda bulunan keneler paniğe neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşlar tarafından cam şişede getirilen keneleri inceleyen Tarım İl Müdürlüğü uzmanları, korkulacak bir durum olmadığını açıkladı.

Vatandaşlar tarafından getirilen kenelerin yöredeki tüm ahırlarda bulunduğunu belirten uzmanlar, söz konusu kenelerin Kırım kongo kanamalı hastalığa neden olan kenelerin cinsinden olmadığını ileri sürdü.

Vatandaşın, basında çıkan kene haberleri sonrası tedirgin olmasının normal olduğunu belirten Tarım İl Müdürü Erdal Özer, bu güne kadar kene ısırığı ile ilgili olarak sadece bir şikayet aldıklarını belirtti.

Şikayetler üzerine Sağlık İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü Teknik Ekiplerince gerekli müdahalenin yapıldığını belirten Özer, söz konusu vakanın kene ısırığı ile ilgili olmadığının saptandığını ifade etti.

Bu güne kadar bölgede herhangi bir vakanın yaşanmadığını belirten Özer, müdürlük olarak afiş ve broşürlerle gerekli bilgilendirmeyi yaptıklarını ileri sürdü.

Durup dururken ilaçlama yapılmayacağını belirten Özel, doğanın dengesiyle oynamanın olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkati çekerek, "Doğanın kendine has bir dengesi var. Kenelerin hepsini ortadan kaldırırsanız bu kez babaziyos hastalığı artar ki bu daha kötü sonuçlar doğurur" dedi.

Vaka görüldüğü takdirde bakanlığın talimatları doğrultusunda bölgesel çalışma yapacaklarını belirten Özer, Gercüş Boğaz Köyde ortaya çıkan ve kısa sürede bir çok bölgeye yayılan kuş gribi ile mücadele kapsamında kanatlı hayvanların itlaf edilmesi sonucu kenelerde artış yaşandığını ileri sürdü.

Kanatlı hayvanların keneleri yediğini belirten Özer, "Kırsaldaki tavukların itlaf edilmesi kene artışına neden oldu" dedi.

Öte yandan, tarlalara yakın mahallerdeki evlerde sık sık kene görülmesi üzerine tedirgin olan vatandaşlar belediyeden talepte bulundu.

Vatandaşın talebi üzerine belediyenin kenar mahallelerde keneye karşı ilaçlama yaptığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious