Kuş gribi insanları etkilemedi

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, kanatlı hayvanlarda kuş gribi virüsü tespit edilen Batman'ın Gercüş ilçesinde ilk belirlemelere göre, virüsten etkilenen insan bulunmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şüphe üzerine hastaneye kaldırılan üç çocuk ve ölü hayvanlarla teması olan bir kişi halen gözlem altında tutuluyor.

Gribal enfeksiyona yakalanan çocuklardan alınan kan örnekleri de Ankara Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildi.

Bölgede tüm yerleşim birimlerinde sağlık taraması başlatıldı.

170 tavuğun kuş gribi yüzünden telef olduğu Boğazköy'le birlikte dört köyde kanatlı hayvanların itlafı sürüyor. Köylere hayvan giriş çıkışları yasaklandı. Güvenliği sağlayan jandarma tarafından köylere giriş çıkış yapan araçlar aranıyor.

Hastalık çıkan Boğazköy köyünün etrafında 3 kilometre yarıçapında kontrol bölgesi, 7 kilometre çapında da gözetim bölgesi oluşturularak toplam 10 kilometrelik alanda sıkı karantina tedbirleri alındı.

Sağlık Bakanlığı, bölgede yaşayanlara 'kümes hayvanları ile korunmasız temastan kaçınılması, hasta veya ölmüş hayvanlarla kesinlikle temas edilmemesi, temas edildiyse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması' yönünde uyarıda bulundu.

Bu arada Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak'ın da aralarında bulunduğu heyet, bölgede incelemelerini sürdürüyor.

Diyarbakır'da önlemler alınıyor

Diyarbakır İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu, kuş gribinin kente sıçrama ihtimaline karşı çeşitli önlemler aldı.

İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu ikinci bir karara kadar Diyarbakır'a her türlü canlı kanatlı hayvan giriş ve çıkışını yasakladı.

Komisyon ayrıca üretim izni olmayan ve açıkta satılan kanatlı etlerin satışını da yasaklarken, bu yasağa uymayanların hayvanlarına ve etlerine tazminatsız olarak el konularak imha edilmesini kararlaştırdı.

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilk kademe belediyelerinin denetim ve kontroller için ekipler oluşturduğu öğrenildi.

Tarım Bakanlığı açıklaması

Bölgedeki şüpheli tavuk ölümlerinin 5 Şubat'ta ihbar edildiğini kaydeden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yapılan testler sonucunda hayvanların kuş gribinden öldüğünün 8 Şubat'ta teyit edildiğini açıkladı.

Bölgede 170 kanatlı hayvanın telef olmasına yol açan hastalık kaynağının göçmen kuşlar olduğu tahmin ediliyor.

Kümes hayvanı besleyenlere uyarılar

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kümes hayvanı besleyenlere ve kırsal alanda yaşayanlara şu uyarılarda bulundu:

Kümes hayvanlarının kapalı alanlarda tutulması, açıkta bulundurulmaması,

Kümes hayvanı yetiştiricilerinin ani ve toplu ölümle seyreden şüpheli kanatlı ölümlerini bakanlığın en yakın birimine bildirmesi,

Ölen hayvanların çevreye atılmaması, ölmüş kümes hayvanlarıyla hiçbir şekilde doğrudan temas edilmemesi,

Ticari yetiştiricilik yapan kanatlı işletmelerince biyo-güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılması.

Türkiye'de 4 kişi ölmüştü

Türkiye'de kuş gribi nedeniyle dört kişi hayatını kaybetmişti. Dünyada yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kuş gribi, Türkiye'de ilk olarak 2005 yılının ekim ayında Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıkmıştı.

Bölgede 21 gün süren karantinanın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinin tamamen bittiğini açıklamış, ancak 2006'nın ilk günlerinde gelen ölüm haberleriyle kuş gribi tekrar Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Hastalıktan bugüne kadar Türkiye'de dört kişi yaşamını yitirdi.

İlk olarak, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden Van'a sevkedilen ve ölü tavuklarla temasta bulundukları belirlenen üç kardeş tedavi gördükleri YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde arka arkaya hayatlarını kaybetti.

Bu ölümlerin ardından 15 Ocak 2006'da Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Fatma Özcan da yaşamını yitirdi.

Bu son ölümle Türkiye'de kuş gribinden ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Ölen kişiler ve yaşları ise şöyle:

1 Ocak: Muhammet Ali Koçyiğit (14)
5 Ocak: Fatma Koçyiğit (15)
6 Ocak: Hülya Koçyiğit (11)
15 Ocak: Fatma Özcan (12)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious