Kuş gribi korkusu, 160 bin hayvanı itlaf ettiriyor

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

İngiltere'nin Suffolk bölgesinde 2 bin 600 hindide kuş gribi tespit edilmesinden sonra aynı çiftlikte bulunan 160 bin kümes hayvanının itlafı gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Holton'daki Bernard Matthews çiftliğindeki hayvanlarda H5 virüsü bulunmasının ardından bir yandan bölgedeki çiftliklerde testler yapılırken, diğer yandan tespit edilen virüsün, hastalığın öldürücü H5N1 formu olup olmadığı inceleniyor. Bu arada hasta hayvanların bulunduğu çiftliğin çevresinde 3 kilometrelik 'koruma alanı' ve 10 kilometrelik 'izleme alanı' oluşturuldu.

Çevre, Gıda ve Kırsal Bölgeler Bakanlığı, bölgede yaşayan çiftçilerden çiftliklerinde herhangi bir kümes hayvanının kuşkulu ölümü halinde durumu hemen yetkililere bildirmelerini istedi. İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal Bölgeler Bakanlığı duruma el koyarken, bakanlık sözcüsü, hastalığın insanlara sıçrama riskinin şu anda çok düşük olduğunu, paniğe gerek olmadığını söyledi. Sözcü, "Kuş gribi kuşlara has bir hastalık ve insanlara son derece nadir olarak geçiyor. Bunun olabilmesi için de hastalığı taşıyan kuşla ya da kümes hayvanıyla çok yakın bir ilişki kurulmuş olması gerekiyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious