Kuş gribi misafirlikleri de engelledi

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde çıkan ve 4 kişinin ölümü, yüzlerce vatandaşların da hastanelik olmasına neden olan kuş gribi, misafirlikleri de etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşların misafir geldiğinde her zaman kümesinde kesip ikram edeceği bir hayvanı bulunurken, itlaf çalışması sonrası kümeste hayvan kalmayınca misafir istemez oldu. Vatandaşlar, kırmızı etin kilosunun 13 YTL'ye çıkması ve daha önce maliyeti az olan tavuk etinin bu dönemde alınamamasının misafirliklerin azalmasına neden olduğunu savunuyor.

Uzun kış gecelerinin vazgeçilmezi olan akraba ziyaretlerinin durma noktasına geldiği bu günlerde, Van'ın Bostaniçi Beldesi Şafak Mahallesi'nde oturan Belet ailesi, vatandaşların korkulu rüyası haline gelen 'Kuş Gribi'ni protesto etmek amacıyla sabah kahvaltılarına tavuğu da ekledi.

Sabahın erken saatlerinde kalkıp, şoklu tavuk bagetlerini tüp üzerinde kızartarak çocuklarına yediren Medine Belet, vatandaşların Tarım Bakanlığı onaylı tavukları yememelerini şaşkınlıkla karşılıyor.

'Kuş Gribi' yüzünden Vanlılar'ın konukseverliğinden ödün verme noktasına geldiğini anlatan Belet, "Eskiden akşamları pişirdiğim tavukları misafirlerime ikram ederdim. Şimdi kimse tavuk yemiyor. Ben de kuş gribine inat bir aydan beri tavukları sabahları pişirerek çocuklarıma yediriyorum. Gelen misafirlere hazırda bulunan tavuk etlerinden pişirip veriyorduk. Malesef kuş gribi söylemlerinin yayıldığı günden beri misafirlerin önüne tavuk eti getirmekten utanıyorum. Tarım Bakanlığı onaylı piliçlerin güvenle yiyilebileceğini televizyon kanallarında dinleyince üzerimdeki tedirginlik gitmiş oldu. Ama kırsal kesimde gelen misafirlerin hala üzerinde bir tedirginlik var. Bu kesimlerin bilinçlenmesi için yetkililerin daha çok çalışması gerekir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious