Kuş gribi riski devam ediyor

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'de hayvanlardan insana geçen kuş gribi virüsünün insandan insana bulaşma tehlikesinin her zaman bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Hasan Yazıcı dünyada kuş gribi vakasının insandan diğerlerine geçmesi için gerekli 3 şarttan ikisinin gerçekleştiğini söylüyor.

Antalya Belek'te başlayan 8. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi'nde konuşan Prof. Dr. Yazıcı ilginç açıklamalarda bulundu. Grip virüslerinin A, B, C olmak üzere 3 gruptan oluştuğunu, bunlardan A tipi grip virüsünün sürekli değişim göstererek yayılabilme yeteneği gösterdiğini ifade eden Yazıcı, Türkiye'de görülen H5N1 virüsünün böyle bir değişiklik sonucu ortaya çıktığına dikkat çekti.

Yazıcı, "A tipi grip virüslerin de 16 farklı HA ve 9 farklı NA proteini bulunmaktadır ve sürekli değişim geçirme özellikleri vardır. Zaman içinde bu virüsler insanları enfekte edebilme ve insanlara arasında yayılabilme yeteneği kazanmaktadırlar." dedi.

Virüsün insandan yayılması için ufak bir mutasyon gerektiğine işaret eden Yazıcı'ya göre; virüs, geninde oluşacak bir aminoasit değişikliği ile solunum yolu hücrelerine bağlanma yeteneği kazandığı anda salgının önlenmesi imkansız hale gelecek.

Yazıcı, " Virüsün coğrafi olarak yayılımı, insanlara temas olasılığını arttıracağı için endişe yaratmaktadır. Her yeni insan vakası, virüsün mutasyon veya yeniden yapılanma ile buluşabilme yeteneğini geliştirebilmesi için fırsat sağlamaktadır." diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan Yazıcı'nın verdiği bilgiye göre Türkiye'deki son salgın, insandan insana bulaşma konusundaki kuşkuları arttırdı. Vakalardan izole edilen H5N1 virüsünde ise yeni mutasyonlara rastlandı.

Bu mutasyonlar sonucu virüsün hayvandan insana daha kolay bulaştığının saptandığına değinen Yazıcı, insandan insana bulaşmayı da kolaylaştırabileceği endişesinin giderek arttığını anlattı.

Kuş gribinden korunma yolları hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Yazıcı, kanatlı hayvan yetiştiriciliği sektörünün her aşamasında herkesin kişisel hijyen kurallarına uyması gerektiğini hatırlattı.

Hasta ve ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılarak yetkililere haber verilmesini, hastalık durumunda kanatlı hayvan çiftlikleri ve pazarlardan uzak durulması gerektiğine değinen Yazıcı şunları söyledi; "Özellikle küçük çocukların hijyenlerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Açıkta satılan kaynağı belirsiz yenmemeli, elle temastan kaçınılmalıdır. Üretim yerleri belli markalı ürünler tercih edilmelidir. Kanatlı hayvanların etleri 70 derece ısıda pişirilmelidir. Yumurtalar ise önce suyla yıkanıp 5-6 dakika kaynatılarak pişirilip tüketilmelidir. Hayvan etiyle temas sırasında eldiven giyilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious