Kuş gribi salgını kapıda mı?

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Bingöl İl Tarım Müdürü Namet Sevinç, kuş gribi salgınının önümüzdeki günlerde tekrarlanmasının söz konusu olabileceğini belirterek, vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aile ihtiyacı için yetiştirilen kümes hayvanlarının yaban kuşlarıyla temaslarının önlenebilmesi konusunda uyarıda bulunan Sevinç, "Riskli sulak alanlar çevresindeki yaklaşık 1 kilometre mesafeli alanda kaz, ördek gibi suda yaşamaya ihtiyaç duyan kümes hayvanlarının bulundurulmaması veya tamamen kapalı alanda tutulması gerekiyor. Suda yaşamaya ihtiyaç duymayan tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarını barındıran ve bu kümes hayvanlarını açıkta gezdirmek isteyen aile tipi hayvancılık işletmelerinin, kümes hayvanlarının gezinti yerlerinin etrafını ve üstünü, kümes hayvanları ile yabani kuşların temas etmesini önleyecek şekilde kuş teli, ağ veya başka bir yapı malzemesi ile örterek sınırlandırmalıdır. Kümes hayvanlarının bu gezinti yerlerinin içinde gezdirilmesi veya tamamıyla kapalı alanlarda tutulması faydalı olacaktır." dedi.

Sevinç, ayrıca aile tipi hayvancılık işletmelerinde kaz, ördek gibi suda yaşamaya ihtiyaç duyan kümes hayvanları ile tavuk, horoz, hindi gibi suda yaşamaya ihtiyaç duymayan kümes hayvanlarının aynı kümeste bulundurulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious