Kuş gribi uyarılarına güvercin severler aldırmadı

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Asya'da ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye'yi de etkisi altına alan kuş gribi, son 1 ayda 4 kişinin ölümüne neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun'un Cumhuriyet Meydanı'na konan yüzlerce güvencinin ortasında dakikalarca vakit geçiren gençler, yem atmayı da ihmal etmiyor. İlk olarak Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde görülen kuş gribi vakasında

kanatlı hayvanların bir kısmı telef olmuştu. Başta Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuş gribi virüsü, 4 genci kurban etti. Kuş gribi nedeniyle ölümlerin yaşanması üzerine Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kanatlı hayvanlara karşı dikkatli olunması yönünde vatandaşları uyardı. Bu uyarılar kimi bölgelerde işe yararken, kimi yerlerde ise dikkate alınmadı. Güvencin hayranları, kuş gribi dinlemiyor.

Murat Akkaya ve Seçkin Erdem isimli 2 genç, kuş gribi uyarılarından habersiz güvercinlerin içinde dolaşıyor. Yüzlerce güvencinin içinde yem atıp ellerine alarak seven gençler, ülkede kuş gribi olduğuna inanmadıklarını söylüyor.

Kuş gribi olsa da bunun güvercinlerden bulaşmayacağını iddia eden 24 yaşındaki Murat Akkaya," Güvercinler içerisinde en temiz hayvanrlardan biridir. Onlarda değil kuş gribi en ufak bir hastalığın dahi olduğunu sanmıyorum. Ayrıca kuş gribi güvercinlerde değil tavuklarda olur." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious