Kuş gribinde en mağdur Endonezya

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Endonezya, ülkede kuş gribi sonucu ölenlerin sayısının 44’e yükseldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimdiye dek H5N1 tipi kuş gribinden en fazla etkilenen ülke Vietnam kabul ediliyordu. Vietnam’da hastalık sonucu öldüğü kayıtlara geçen 42 kişi var. Ancak buradaki salgın kontrol altına alınmış görünüyor. Zira 2006 başından bu yana ülkede kuş gribi sonucu ölen olmadı.

Endonezya’da ölen son kurban, başkent Cakarta yakınlarındaki Bekasi’de yaşayan 16 yaşında bir genç. Cumartesi günü tedavi altına alınan gencin sağlığının hızla bozulması ardından Pazar günü öldüğü açıklandı. 16 yaşında bir genç kız da bugün hayatını kaybetti. Tavuklarla temas ettiği belirtilen gençlerden alınan numuneler, ölüm nedeninin teyidi için Dünya Sağlık Örgütü merkezine gönderildi.

Kuş gribi daha çok tavuklarla doğrudan temas sonucu bulaşıyor. Ancak ülkede Mayıs ayında aynı aileden çok sayıda kişinin ölümüne, virüsün insandan insana geçmiş olmasının yol açtığı düşünülüyor. Virüsün insanlar arasında geçişi kolaylaştıracak şekilde değişime uğraması durumunda salgının çok daha hızla yayılmasından endişe ediliyor.

Endonezya kanatlı hayvanları kapsamlı bir itlafa tabi tutmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Pek çok ülke hastalığı bu yöntemle kontrol altına almayı seçiyor. Endonezya hükümeti ise hastalık ülkenin çok büyük bir bölümünde çok yaygın olduğu için kapsamlı bir itlafa girmenin uygulamada mümkün olmayacağını savunuyor. Ayrıca hükümet, önümüzdeki üç yılda virüsü itlaf yoluyla kontrol altına almak için 900 milyon dolar tutarında tazminat isteyen çiftçilere ayıracak yeterli kaynak olmadığını belirtiyor.

2003 yılında virüsün yayılmaya başlamasından itibaren 135 kişi öldü. Bunların dördü Türkiye’dendi. Ancak Türkiye’de Ocak ayından sonra başka ölüm meydana gelmedi.

ÇİN: İLK VAKA ÜÇ YIL ÖNCEYDİ

Bu arada Çin, ülkedeki ilk kuş giribi vakasının ilan edilenden iki yıl önce ortaya çıktığını duyurdu. Çin Sağlık Bakanlığı’nca yapılan bir açıklamaya göre, 2003 yılında 24 yaşındaki bir asker H5N1 tipi virüs sonucu hayatını kaybetti. Bu itiraf, başka vakaların da gizli kalıp kalmadığı yolundaki soru işaretlerini artırdı.

Çin ilk ölümün 2005 yılının Kasım ayında meydana geldiğini duyurmuştu.O zamandan bu yana ülkede 12 kişi öldü, 19 kişide hastalık tespit edildi.

Çin bundan üç yıl önce kısa adı SARS olan Akut Solunum Yetmezliği hastalığının ülkede ne kadar yayıldığını da örtbas etmekle suçlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious