Kuş gribine dikkat!

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

'Kuş gribi insandan insana bulaşırsa Türkiye'de 15 milyon kişi virüs kapabilir'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugünlerde hastalığın insandan insana bulaşma ihtimali yeniden gündeme geldi. Ege Üniversitesi (EÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Büke, henüz böyle bir ihtimalin gerçekleşmediğinin altını çizerken Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine dikkat çekti.Doç. Dr. Büke, örgütün yaptığı çalışmalara göre kuş gribi virüsünün insandan insana geçmesi durumunda dünya nüfusunun yüzde 15'inin hastalıktan etkilenebileceğini, hastalananlardan üçte birinin ise hayatını kaybedebileceğini söyledi.
Bu veriler Türkiye'ye oranlandığında manzaranın ürkütücü olduğunu vurgulayan Büke, salgının etkilemesi halinde 3 ile 3.5 milyon kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti.
Grip virüsünün göçmen kuşlarda hastalık oluşturduğunu söyleyen Büke, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 2003 yılının ortalarında Güneydoğu Asya'daki bazı ülkelerde yaşayan kuşlarda yeni bir grip virüsü hastalığa yol açmıştır. Bu hastalık, göçmen kuşlarla Afrika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki kümes hayvanlarına kadar hızla yayılmıştır. Yeni virüsün bugüne kadar insandan insana bulaştığını gösteren bir delil bulunmamaktadır ancak hastalığın 10 ülkede toplam 256 kişiye kuşlardan ve kümes hayvanlarından bulaştığı kesinleşmiştir. Bu kişilerden de 151'i hayatını kaybetmiştir." dedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün bütün ülkelere önümüzdeki 20-30 yıl içindeki muhtemel bir salgına karşı hazırlıklı olmaları uyarısında bulunduğunu belirten Çağrı Büke, birçok ülke gibi Türkiye'de de bu konudaki hazırlıkların Sağlık Bakanlığı'nın kurduğu bilimsel bir kurul aracılığıyla tamamlandığını ifade etti.
Bu konuda devlet tarafından alınan önlemlerin yeterli olduğunu, Bakanlık tarafından da uygulamalarda çıkabilecek aksaklıklara karşı tatbikatlar yapıldığını kaydeden Büke, amacın hem hastalığın meydana gelmesini hem de sağlıklı olan bireylere bulaşmasını engellemek olduğunu ifade etti.
Kuş gribine karşı alınabilecek tedbirler hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Çağatay Büke, insanların kuşlara ve kümes hayvanlarına eldivensiz dokunmaması, yumurtaların ve hayvanların iyice pişirilerek yenmesi gerektiğini söyledi.
Sık öksüren kişilerle yakınlaşılmamasını da isteyen Büke, bu insanlarla tokalaşıldığında ellerin derhal sıvı sabunla yıkanarak ya da kolanyalı mendille iyice ovularak silinmesi gerektiğini vurguladı. Kuş gribi belirtilerinin normal gribinkilerden hiçbir farkı bulunmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Büke, "Grip belirtileri yüksek ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik ve yorgunluktur. Kuş gribinde de aynen bunlar görülür ancak daha yoğun ve şiddetlidir. Sadece farklı olarak, kuş gribinde zatürreye çevirme ihtimali vardır." açıklamasında bulundu.
Grip tedavisinde antibiyotiklerin yeri olmadığını hatırlatan Büke, "Antibiyotik kullanılacaksa bile bir mikrobiyoloji uzmanının görüşü alınarak ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Antibiyotikler ancak bakterilere bağlı enfeksiyonlar ve iltihaplar olursa kullanılır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious