Kuş gribine karşı dikkatli olun!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Bingöl'de ölü bulunan kuşların Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderilmesinin ardından Bingöl İl Tarım Müdür Vekili Nurettin Kıyas, vatandaşları kuş gribine karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bingöl'de bir marketin önündeki ağaçtan ard arda düşen kuşlar çevredekilere kuş gribi paniği yaşattı. Olaya el koyan tarım il müdürlüğü ekipleri, kuşların ölüm nedenini tespit etmek için aldığı numuneleri Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderdi.

Olayın ardından bir basın açıklaması yapan Bingöl İl Tarım Müdür Vekili Nurettin Kıyas, bu aylarda kuş gribinin görülme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekerek vatandaşların bu konuya duyarlı olmasını istedi.

Yabani kanatlı hayvanlarla temastan kaçınılmasını isteyen Kıyas, evcil kanatlı hayvanların yabani kanatlı hayvanlardan uzak tutulması gerektiği ifade etti.

Evcil kanatlı hayvanların gölet ve göl gibi açık sulardan uzak tutulmasının faydalı olacağını aktaran Kıyas, hayvanların sularının kuyu yâ da çeşme suyundan temin edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kümeslerdeki delik ve açıklıkların yabani kuşların giremeyeceği şekilde kapatılması gerektiğine dikkat çeken Kıyas, "Hayvanlarınızı kendi araziniz içinde bulundurunuz ve korkuluk kullanınız. Ördek ve kaz gibi perde ayaklı kümes hayvanlarınızı diğer kanatlı kümes hayvanlarınızdan ayrı barındırınız. Yabani kuşları çekecek şekilde açıkta yiyecek ve kırıntı bırakmayınız." dedi.

Avcılığın oldukça yaygın olduğu Bingöl'de avlanan hayvanların eve götürülmemesi gerektiğinin altını çizen Kıyas, avlanan yabani hayvanların kümes hayvanlarından uzak tutulması uyarısında bulundu.

Halkın kuş gribine karşı gerekli tedbirleri alıp, duyarlılık göstermesini isteyen Kıyas, kuş gribi şüphesiyle karşılaşan vatandaşların durumu mutlaka il tarım müdürlüğüne bildirmeleri istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious