Kuş gribine karşı ısı kameraları

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Kuş gribi virüsüne karşı, havaalanlarında ısı kameraları kullanılsın önerisi geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ünal, "Ben insandan insana geçmediğini arzu ediyorum. Çünkü bu çok korkutucu bir haber" diye konuştu. Ünal, virüsün insandan insana geçtiği yönündeki haberlerin doğru olması ihtimaline karşı, hastalığın yayılmaması için hava alanlarında ısı kameraları kullanılmasını önerdi.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakütlesi İç Hastalıkları Enfeksiyon Ünitesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, CİHAN'a yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü'nün kuş gribi virüsünün insandan insana geçip geçmediği yönünde ikiye bölündüğünü belirtti. Ünal, bir grup üyenin ortak hasta hayvan teması olmadığını düşünerek virüsün insandan insana geçtiğini savunurken, bir grubun ise hasta hayvan teması olduğunu ve virüsün hayvandan geçtiğini savunduğunu kaydetti. Gazetelerde, virüsün insandan insana geçtiği yönünde haberler yer alsada konuyla ilgili şüphenin halen devam ettiğini vugrulayan Ünal, "Ben böyle olmasını arzu ediyorum. Çünkü insandan insana geçti haberi çok korkutucu bir haber" diye konuştu.

Virüsün insandan insana geçme yeteneğini kazandığı yönündeki savın doğru olması halinde, söz konusu hastalığın seyhata ve uçak ile başka ülkelere de yayılabileceğini belirten Ünal, "Böyle bir potansiyel var. Bu da dünyada ciddi bir problem yaratabilir" dedi.

Türkiye'de hastalıkla ilgili alınan önlemlerin hepsini devam etmesi gerektiğini dile getiren Ünal,i virüsün başka ülkelere yayılmaması için o bölgeye gidenler ya da o bölgeden gelenler için Sars salgınında olduğu gibi hava alanlarında ısı kameralarının kullanılmasını önerdi. Ünal, vatandaşlara grip mevsiminde hapşıran birinin yanında durmamaları geretiği konusunda da uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious