'Kuş gribine karşı kriz masaları oluşturulmalı'

  • Giriş : 08.01.2006 / 00:00:00

Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Torun, Kuş Gribi hastalığına karşı iller genelinde kriz masaları oluşturularak, hastalığının bulaşma ve korunma yolları eğitici çalışmalar yapılarak anlatılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"İller genelinde valilikler tarafından kriz masaları oluşturularak halkın bu hastalık konusunda bilgilendirmesi gerekiyor" diyen Dr. Mustafa Torun, "Başka illerde kuş gribi var. Bizim burada olmaz diye bir şey düşünce olamaz. Hastalık kapımızı çalmadan bu konuda eğitici çalışmalar yapılmalı. Halkımız pazarlardan gelişi güzel kanatlı hayvanlar almamalı. Menşei bilinen sağlık kontrolünden geçirilmiş hayvanları tüketmelidir" dedi.

Yerli ve dış kaynaklı alınan yumurtalarında ihtiyaç kadar alınması tavsiyesinde bulunan Dr. Torun, uyarılarını şöyle sürdürdü: "Köylerden veya herhangi bir yerden ihtiyacımız kadar yumurta almalıyız. Aldığımız yumurtaları poşetleyerek muhafaza edelim. Virutik bir hastalık olarak bilinen kuş gribinin hasta kanatlı hayvanların kesilmesiyle ve çığ yumurta tüketilmesiyle bu hastalığın insanlara buluşabildiğini unutmayalım. Mutfağımızı cerrahi bir yer olarak düşünerek eldiven kullanılmasına ve tüketeceğimiz kanatlı hayvan etlerimizin ve yumurtaların hijyen olmasına azami dikkat edelim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious