Kuş gribine karşı 'Kuş kovucu'

  • Giriş : 22.01.2006 / 00:00:00

Geçimini hayvancılıkla sürdüren orman köyleri, kuş gribi taşıyan kuşlara karşı savaş başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde Türkiye ve dünya gündeminde yoğunlaşan kuş gribi vakaları ile birlikte köylerde ikamet eden vatandaşlar, köy tavuğu neslini sürdürmek için LPG'li "kuş kovucu" aldı. Tarım Müdürlükleri'nin köylerdeki tavukları kayıt altına almaya başlaması ile birlikte Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı köylerdeki vatandaşlar, LPG ile 15'er dakika belirli aralıklarla patlayan otomatik domuz savarı, kuşları kovalamak için kullanmaya başladı.

Yurt genelinde bir milyonu aşan köy ve ev tavuğun itlaf edilmesiyle birlikte ellerindeki köy tavuğunun neslinin tükenmesinden korkan köylüler, kendilerinin geliştirdiği domuz savar için kullandığı cihazı, bu kez kuşları kovalamak için kullanıyor. "Kuş kovucu" adı verilen ve 700 metrelik alana ses dalgaları yayan cihaz ile kuşları uzaklaştırdıklarını belirten Ahmet Yılmaz, "Köy tavuğu, köy yumurtası hem köylüler hem de şehir merkezindeki vazgeçilmez gıda maddesi. Bir anda tarih boyuncu var olan köy tavuğunu silip atmak çok zor. Bizler de kuş gribinin taşıyıcısı olan kuşları köyümüzden kovalamak için domuz savarları 'kuş kovucu' olarak kullanıyoruz." dedi.

Turgutlu'ya bağlı köy ve mahalle muhtarları ile bir toplantı yapan Kaymakam Ahmet Macunluoğlu, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından dağıtılan formların doldurularak, köylerdeki ve evlerde bulunan köy tavuklarının kayıt altına alınmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious