Kuş gribini atlattı krize yenildi

Kuş gribini atlattı krize yenildi.19207
  • Giriş : 12.02.2009 / 18:06:00

Erzincan, Erzurum ekonomisinin en önemli üretim ve gelir kaynaklarından biri olan tavukçuluk sektörü bitme noktasına geldi. Sektörün son kurbanı Canpi Tavukçuluk oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Finans sektöründe yaşanan küresel krizin etkileri, Doğu'da da kendini göstermeye başladı. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tavuk çiftlikleri, küresel krizin olumsuz etkilerini görmeye başladı. Erzincan Bölgesi'nde Canpi Tavukçuluk olarak önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Bölgenin en büyük piliç entegre tesisi olarak çalışmalarını sürdürürken kuş gribini atlattı, fakat küresel krize yenik düştü.

Erzincan, Erzurum ekonomisinin en önemli üretim ve gelir kaynaklarından olan tavukçuluk sektörü bitme noktasına geldi. Küresel krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olan tavuk sektörü, binlerce kişinin işsiz kalmasına ve üretime ara verilmesine sebep oldu. Erzincan'daki büyük tavuk üretim çiftliklerinin kapısına kilit vurmasına neden oldu. Erzincan'da dolaylı olarak 1000'e yakın çalışan işsiz kaldı, yıllık 15 milyon TL girdi sağlayan, kapasiteli 80 tavuk çiftliğinin yanı sıra Erzurum'da da 50 çiftlikle üretimi durdurdu.

3 yıl önce 15 milyon dolarlık öz sermaye ile kurulan ve yaklaşık 40 milyon civarında yıllık üretim yapan Canpi entegre tesisi, şimdilerde üretim yapamaz hale geldi. Tesisde üretimin durmasıyla yaklaşık 130 kümesin de kapısına kilit vuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*