'Kuş gribiyle ilgili her türlü tedbir alındı'

'Kuş gribiyle ilgili her türlü tedbir alındı'.11110
  • Giriş : 22.01.2008 / 18:49:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Zonguldak'ta görülen kuş gribi vakası ile ilgili, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gereken talimatı verdiğini belirterek, "Gerekli tedbirler alındı. Vatandaşlarımızın endişelenmesini gerektirecek bir durum yok" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Akdağ, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ndeki toplantıya girişinde gazetecilerinin kuş gribine ilişkin sorularını yanıtladı. Akdağ, Zonguldak Çaycuma'da virüsün hayvanlarda görüldüğünü hatırlatarak, "Virüs çok küçük bir bölgede söz konusu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın erken teşhisinden ötürü kendilerini kutluyorum. Sağlık Bakanlığı gereken sorumluluğunu yerine getirecektir. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne yapılması gereken talimatları verdim" diye konuştu.

Akdağ, sorunun kaynağının arkabahçe tavukçuluk olduğunu, bu nedenle bu tür kümes sahiplerinin çocuklarını havyanlara yaklaştırmaması uyarısında bulundu.

Akdağ, "Arkabahçe tavuk yetiştiriciliğinden vazgeçilmesi gerekiyor. Kuş gribi riski her yıl var. Aralık'ta başlayan, Ocak-Şubat'ta devam eden göçmen kuşların göçü sırasında bu virüs yayılıyor. Bunun böyle bilinmesi gerekir. Ancak gerekli tedbirler alındı. Vatandaşlarımızın endişelenmesini gerektirecek bir durum yok. Olası bir durumda ise, ilaç stoğumuz var. En önemlisi, sağlık personelimiz bunu eğitimini almış durumda. Tüm bölgelerde gerekli tedbirler alınmış durumda" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious