Kuşgiribi hakkında sinevizyonla bilgilendiriliyorlar

  • Giriş : 08.01.2006 / 00:00:00

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜB) tarafından sinevizyonla köylülere kuş gribi hakkında bilgilendirici programlar düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DATÜB’ün düzenlediği programlarla köylüler kuş gribi hakkında birinci ağızdan bilgilendirilmiş oluyor. Birlik Başkanı Nazmi Ilıcalı başkanlığında ziraat mühendisi uzmanlar başta olmak üzere görevlilerle birlikte akşam saatlerinde köyleri gezen heyet, köylüleri kuş gribi hakkında bilgilendirerek, almaları gereken önlemler hakkında uyarılarda bulunuyor. Başta Erzurum’un merkez köyleri olmak üzere çevre köylerde de düzenlenen akşam programlarında köylülere sinevizyondan görüntüler eşliğinde bilgiler verilirken, hazırlanmış olan CD’ler de dağıtılıyor.

Köylülerin en fazla kuş gribinin ne olduğu ve nasıl bulaştığı konusundaki sorularına muhatap olan uzmanlar sinevizyon aracılığıyla görüntülü olarak köylüleri bilinçlendiriyor.

Başta Nazmi Ilıcalı olmak üzere Başkan yardımcıları Hüseyin Soydam ve Muhammet Karataş’ın yanısıra Ziraat Mühendisleri Turgay Alak, Serdar Çakmak, Serkan Turhan ve Aytaç Sağlam’la birlikte köy odalarında düzenlenen programla köylüler kuş gribi hakkında aydınlatıldı. Erzurum’un Ilıca İlçesi Alaca köyünde düzenledikleri programa köylüler tarafından büyük ilgi gösterildi.
Öte yandan Nazmi Ilıcalı, beraberindeki heyetle köyleri gezerek düzenledikleri programlarla çiftçileri tarımsal konularda da bilgilendiriyor.
Ilıcalı, zirarat mühendisleriyle birlikte Erzurum’un köylerinde düzenledikleri akşam programlarıyla tarımsal verimlilik konularıda ele alınıyor. Heyet ve köylüler başta organik tarım olmak üzere, inekçilik ve tarımsal konuları işleyerek daha iyi verim alma yöntemlerini tartıştı. Organik tarımın yanısıra fiğ, yonca, korunga ve sılajlık mısır konularında bilgilendirilen köylüler, en fazla organik tarım ve inekçilik konularına ilgi gösterdi.
Köylülerin büyük bir ilgi ve katılımıyla gerçekleşen programların bundan sonrada daha değişik konularda eklenerek devam edeceğini belirten Birlik Başkanı Nazmi Ilıcalı, ”Köylülerimizin bilgilendirilmesi için gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başta kuş gribi olmak üzere tarımsal konular en fazla gündemimizi meşgul ediyor. Bu konularda köylülerimizi bilgilendirmek için uzman arkadaşlarla elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious