Kuşgribi ihbar hattının bile suyunu çıkardılar

  • Giriş : 16.01.2006 / 00:00:00

Türkiye genelinde kuş gribi vakalarının artması üzerine pek çok ilde ihbar hattı açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhbar hatlarına dadanan telefon sapıkları görevlileri canından bezdirdi. “Tavuk çorbası nasıl yapılır?” şeklinde sorularla hat sürekli meşgul ediliyor. Ağrı Tarım İl Müdürü Yılmaz Veren dertli: “Kuş gribi şüphesiyle telefon açıp çağırıyorlar. Verdikleri adrese gidiyoruz, kimseyi bulamıyoruz. Halk sağlığıyla ilgili bir konuda ortaya konan sorumsuzluk, doğru değil. Görevlilerin işini yapmasını geciktiriyor, insanların sağlığını riske atıyorlar.”

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde kanatlı hayvanların itlaf edilmesi için açılan ‘Alo Tavuk İhbar Hattı’ telefon sapıklarının hedefi oldu. Vatandaşların sağlığını korumak için açılan (0472) 312 60 46 No’lu ‘Alo Tavuk İhbar Hattı’na kötü niyetli insanlar dadandı. Gelen taciz telefonları personeli ve hattı meşgul ettiği için olay yerlerine intikalde ve itlaf çalışmalarında gecikmeler yaşanıyor. Tarım İl Müdürü Yılmaz Veren, “Biz telefonu tavuk ihbarı için açtık; ama vatandaşlar hattı gereksiz yere meşgul ediyor. Verdikleri adrese gidiyoruz ama kimseyi bulamıyoruz. Bazen ‘Tavuk çorbası nasıl yapılır?’ şeklinde de gereksiz konuşmalar oluyor. Bu hem insanların sağlığını riske atıyor, hem de görevlilerin işini yapmasını geciktiriyor. Tüm ülkeyi tehdit eden kuş gribi konusunda böyle bir sorumsuzluk doğru değil.” diyor. İtlaf ekibinde çalışan görevli ise başından geçen olayı şöyle anlatıyor: “İhbar hattını arayan bir bayan adresini vererek ‘Gelin bizim tavuklarımızı itlaf edin.’ dedi. Evine gittiğimizde karşımıza çıkan bayan ‘Evimizde tavuk yok.’ diyerek bizi geri gönderdi.”

Doğubayazıt Kaymakamı A. Rauf Ulusoy ise Alo Tavuk İhbar Hattı’nı vatandaşların yanlış yönlendirdiğini ifade ederek, “Tavuk hattını vatandaşların itlaf çalışmasında bize yardımcı olması için kurduk. Ancak tavuk hattı gereksiz yere meşgul ediliyor. Telefon açarak bize ihbarda bulunan vatandaşların adresine gittiğimizde böyle bir isme rastlamıyoruz. Vatandaşın bu konuda daha duyarlı davranmasını istiyoruz.” diyor.

Kuba Yavuz isimli vatandaş ise oluşturulan ihbar hattının çok gerekli olduğunu ifade ediyor. Yavuz, hatları meşgul edenlere de şu mesajı gönderiyor: “Kuş gribi çok ciddi bir hastalık. Daha geçtiğimiz hafta 3 kişi hayatını kaybetti. Telefonu gereksiz yere meşgul edenler bilmeliler ki, belki de meşgul edildiği için yerine getirilmeyen bir ihbar sonrası bir yakınlarının yaşamı sona erebilir. Bunun için herkes duyarlı olmalı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious