Kuşgribi tamam, ya sigara?

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

Kuş gribi'ne yenik düşürek 4 kişi hayatını kaybetti. Tüm yurt Kuş gribi için seferber oldu. Peki ya sigaradan ölen binlerce kişi ne olacak?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya gündemini meşgul eden kuş gribi vakasına gösterilen titizliği ve önemi sigarayada gösterilmesi gerektiğin kaydeden Yağımlı, "Günde ortalama 300 kişinin öldüğü sigaraya halan önem verilmiyor. Oysa Türkiye'de her yıl 104 bin kişi sigara nedeniyle ölüyor. Eğer ki önlem alınmazsa 20 yıl sonra, bu sayı 2 katına çıkar. Sigara ülkenin bir numaralı sorunları arasında olması gerekirken, hiçbir önem verilmemesi, sigarayla ölenlerin sayısının artmasına neden oluyor. Sigara bugün kuş giribinden daha çok ölümlere yol açıyor." dedi.

Sigara kullanmayanların yaşamlarına yıllar kattığını söyleyen Emin Yağımlı, "Sigara kullanmamak akciğer kanseri, anfizem, bronşit ve kalp krizi riskini azaltır. Körelen koku olma duygusu yeniden gelişir, yiyeceklerde daha fazla lezzet ve tat alınır." diye konuşur.

Sigaranın bir çok ortamda paket olarak sunulduğunu söyleyen Yağımlı, sigara kullananların yüzde 90'ının bu zararlı alışkanlığa 20 yaş öncesinde başladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious