Kuşları kovmak için ABD'den cihaz geliyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Kış aylarında Çorum'un ana caddelerini istila eden göçmen kuşları kovmak için Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) özel kuş kovucu cihaz getiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğuktan korunmak için akşam saatlerinde Gazi ve İnönü Caddesi üzerindeki ağaçlara tüneyen binlerce sığırcık kuşu, araç ve kaldırımlara pislemeleri ve gürültüleri nedeniyle büyük bir çevre kirliliği oluşturuyor. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine önceki günlerde kuşları kovalamak için ağaçlara CD asan Çorum Belediyesi, bu çalışmasında kısmen başarılı oldu. Sorundan tamamen kurtulmak için çözüm yolu arayan belediye, İzmir'de faaliyet gösteren Troya isimli şirket aracılığıyla ABD'den özel kuş kovucu cihaz getirtiyor.

Kuş kovucu hakkında bilgi veren Troya İnternational Müdürü Hikmet Hepbaytaş, ABD'den getirdikleri Bird-x Peller Pro 2 isimli cihazın çıkardığı gerçek yırtıcı kuş sesi ile karga ve sığırcık gibi tüm siyah kuşların uzaklaştığını ve cihaz çalıştığı sürece kuşların 4 bin metrekarelik alana gelmelerinin engellendiğini bildirdi. Cihazın kuş kovma sistemleri konusunda 42 yıldır çalışmalar yapan Chicago'daki Bird-X Inc.Co isimli firma tarafından üretildiğini açıklayan Hepbaytaş, kuş kovucunun 2 yıl teknik ve geri alma garantisi olduğunu kaydetti.

Firmanın teklifi doğrultusunda cihazı test için isteyen Çorum Belediye Başkan Vekili Arif Erdal, yarın gelecek olan kuş kovucuyu deneyeceklerini, sonuca göre alıp veya almama konusunda karar vereceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious