Kusura bakmayın ümüğümüzü sıktırmayız

Kusura bakmayın ümüğümüzü sıktırmayız.14438
  • Giriş : 27.10.2008 / 16:10:00

Başbakan, 'IMF ile anlaşın' diyen TÜSİAD'a anlamlı cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın "Hükümet daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce IMF ile yeni bir stand-bu anlaşması imzalamalı" şeklindeki açıklamasına Başbakan Erdoğan'dan cevap geldi. TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında hükümetin küresel krizi hafife aldığını savunmuş ve bir an önce IMF ile masaya oturulması gerektiğini söylemişti.

AKP Altındağ İlçe Teşkilatı 3'üncü Olağan Kongresi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'a verdiği cevapta; "Biz sizin talimatınızla mı IMF ile görüşüp karara bağlayacağız. Kusura bakmayın IMF'ye ümüğümüzü sıktırmayız" dedi.

TALİMATINIZLA MI IMF İLE GÖRÜŞECEĞİM?

Hâlâ ülkemde felaket tellallığı yapanlara sesleniyorum. Siz dünyada felaket tellallığı yapanlardan mı yanasınız yoksa ülkemizin aydınlık yarınlarını yakalama gayreti içinde olanlardan mı yanasınız? Bize akıl veriyorlar, efendim IMF ile alınan kararı neden açıklamıyorsunuz? Oturup konuşmadığımızı nerden biliyorsunuz? Biz sizin talimatınızla mı IMF ile görüşüp karara bağlayacağız. IMF ile zaten görüşmelerimizi yapıyoruz, bu karşılıklı menfaat esasına dayalı. Eğer benim menfaatlerim yerine gelirse oturur anlaşmamızı yaparız, bugüne kadar IMF'ye karşı olmayan hükümet şimdi niye karşı olsun?

KUSURA BAKMAYIN ÜMÜĞÜMÜZÜ SIKTIRMAYIZ

Böyle bir kriz döneminde IMF'nin isteklerine boyun eğerek yarınımızı karanlığa sokamayız. Mesele bu. Ülkenin Başbakanı olarak şunu söylüyorum; bakanlarıma da şunu söylüyorum; bizim böyle bir dönemdeki büyüme hızımızla, bütçe düzenlememizle ilgili olarak bizimle bir esneklik çerçevesinde anlaşmaya varırsanız, eyvallah oturur imzalarız. Yoksa fırsatı bulduk ümüğünü sıkalım. Kusura bakmayın bedeli ne olursa olsun buna da fırsat vermeyiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*