Kütahya Azot Tesisleri'ne 3 milyon dolarlık filtre sistemi

Kütahya Azot Tesisleri'ne 3 milyon dolarlık filtre sistemi.18666
  • Giriş : 17.01.2008 / 15:42:00

Özelleştirme kapsamında Yıldız Holding tarafından 2004 yılında satın alınan Kütahya Azot Tesisleri, bacasına kuracağı 3 milyon dolarlık fitre sistemiyle AB standartlarının üzerine çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlete ait bir işletmeyken bacasından çıkan gaz ve dumanın kentin havasını kirlettiği yönünde sürekli eleştiri alan Kütahya Azot Tesisleri'nin, özelleştirildiği günlerde yeni sahibi Yıldız Holding'in yönetimince verilen filtre sözü yerine getiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kütahya Azot Tesisleri Genel Koordinatörü Ercan Karasu, kurulacak filtre sisteminin AB standartlarının da üzerinde olacağını söyledi.

Yalaşık 35 yıldır faaliyetini sürdüren bu tesislerin ülke ekonomisi adına önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Karasu, işletmenin tam kapasite çalıştığı dönemlerde ve özelleştirilinceye kadar 3 bin ppm olarak ölçülen baca gazı değerlerinin, yaptıkları çalışmalar sonunda bin 800 ppm'e düşürüldüğünü vurguladı. Karasu, son zamanlarda baca gazının zehirli olduğu ve kentin havasının kirlenmesinin nedenleri arasında 1. sırada bu işletmenin yer aldığı yönünde uzman olmayan kişilerce yapılan ve bilimsel verilere dayandırılmayan değerlendirmelerin kendilerini üzdüğünü söyledi. Karasu, şöyle dedi:

"2007 yılında baca gazı değerlerinin çok daha az bir maliyetle, Türkiye standardı olan 800 ppm'e düşürülme olanağı varken, AB standardı olan 200 ppm'e düşürülmesi için dövizin Türkiye'de değerlendirilmesi amacıyla TÜBİTAK ile anlaşma yapılmıştır. Ancak 1 senelik çalışma sonucunda TÜBİTAK'ın bu sistemi yapamayacağı anlaşılmıştır. Bunun üzerine daha fazla zaman kaybetmemek için 2007 yılının son çeyreğinde bu konuda uzman olan bir Hollanda firması ile çalışmalara başlanılmış ve yapılan teknik analizler ile çalışmalar sonucunda baca gazının 190 ppm'e indirilmesi kararı alınmıştır. Bu sistemin 7 aylık bir sürede tamamlanması konusunda firmaya sipariş edilmiştir."


"KENTİN HAVASINI BİZ KİRLETMİYORUZ"


Daha önce fabrikada ayda 3 bin 500 ton kömür kullanıldığını ve sarı duman olarak tabir edilen baca gazının değerinin yaklaşık 3000 ppm olduğunu hatırlatan Karasu, "2004 yılında Kütahya Azot Tesisleri'ni aldığımızda, yaptığımız ilk iş buhar kazanlarının çalıştırılması sistemin ısıtılması için günde yakılan 150-200 ton kömürün çevreye olan kirliliğini önlemek için hemen doğalgaza geçmek oldu" dedi.

Karasu, hava kirliliğinde ve nefes alınmasında birinci derecede etkili olan asıl şeyin, sanayide ve evlerde kullanılan kükürtlü kömürün neden olduğu zehirli karbonmonoksit, kükürtdioksit ve şehre çöken katı partiküller olduğunu söyledi. "Şirketimizden çıkan baca gazında bu maddelerin hiçbiri yoktur" diyen Karasu, çıkan dumanın sadece renginden dolayı bu intibanın oluştuğunu sözlerine ekledi.

Yıldız Holding tarafından tesislerin satın alındığı 2004 yılından itibaren filtre konusuna kilitlendiklerini aktaran Ercan Karasu, "Önce fabrika tesisleri yenilenmiş, fabrikanın üretimi düzeltilerek ıslah edilmiş ve yaklaşık 2 yıldır süren teknik araştırmalar sonucunda dünyadaki en son teknoloji ile baca gazının ıslahı için ilgili firmaya sipariş verilmiştir. Kütahya hakımıza hayırlı olmasını diliyoruz" şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious