Kütahya ve çevresine deprem uyarısı

Kütahya ve çevresine deprem uyarısı.13735
  • Giriş : 17.02.2009 / 13:53:00
  • Güncelleme : 17.02.2009 / 13:40:58

Kandilli Rasathanesi, Kütahya ve çevresinin birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer aldığını anımsatarak, vatandaşları depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal deprem İzleme Merkezi (UDİM), Kütahya ve çevresinin birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer aldığını anımsatarak, vatandaşların depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

UDİM'den yapılan açıklamada, saat 07.28'de 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremin özellikle Simav, Demirci, Şaphane, Emet, Hisarcık, Tavşanlı, Kütahya, Altıntaş, Uşak, Yalova ve yakın çevresinde hissedildiği hatırlatıldı.

Depremin dış merkezinin, Simav ilçesinin yaklaşık 3 kilometre kuzeydoğusunda olduğu ifade edilen açıklamada, bölgenin, batı Anadolu'nun açılma rejimi içerisinde yer alan önemli tektonik unsurlardan birisi olan Gediz Grabeni'nin kuzeydoğusunda yer aldığı belirtildi.

Depremin dış merkezinin Simav Fay Zonu diye adlandırılan, genel doğrultusu batı-kuzeybatı gidişli aktif diri faylarla çevrili bölgede olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Genelde bölgede meydana gelen deprem etkinliği, hakim olarak doğu batı doğrultulu uzanan bu tektonik hatta ve onun kollarında meydana gelmektedir. 17 Şubat 2009 depremi de bu bölgede meydana gelmiş bir depremdir ve bölgenin tektonik özelliklerinden dolayı sık meydana gelen depremlerden biridir.

Depremi takip eden süreçte 13 adet hafif şiddette artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede hafif ve çok hafif şiddetteki artçı depremlerin devam etmesi beklenmelidir.

Kütahya ve çevresi, birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*