Kütahya'da AB eğitimi başladı!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Philip Morris/Sabancı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen "Ege Fikir Önderleri AB Eğitim Programı" Kütahya bölümü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KUTSO) başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitim öncesinde Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Müdürü Emre Çolak, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıtkı Şükürer ve Türkiye-AB Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Haluk Günuğur ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Ege Fikir Önderleri AB Eğitim Programı'nı Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde tüm toplum kesimlerinin ihtiyacına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirdiklerini bildiren Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Müdürü Emre Çolak, "Ege turumuzun 4. ili olan ve Avrupa Konseyi tarafından kültürel ve sanatsal tanıtımlarıyla AB şehri olmaya layık görülen Kütahya'da, 'Fikir önderleri' bizim için gurur verici bir olay. AB'ye uyum sürecinde başarı göstermiş bir ilde eğitim programının sürdürülmesinden dolayı mutluyuz" şeklinde konuştu.

Ege bölgesi illerinde küçük ve orta büyüklükteki firma, kamu kurum ve belediye ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerine yönelik olarak sürdürülen Ege Fikir Önderleri AB eğitimlerine ev sahipliği yapmaktan kıvanç duyduklarını ifade eden EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, konuşmasında, "Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar insan ve doğa kaynaklarının doğru kullanımına dayalı, dengeli ve sürdürülebilir kalkınmayı çağdaş standartlarda gerçekleştirmiş bir ege yaratmayı amaçlayan EGEV, bu vizyonunu gerçekleştirmek adına Ege'nin tüm illerinin ekonomik kalkınması için faaliyetlerde bulunmaktadır. Ege bölgesinin AB konusunda da ülkenin en bilgili bölgesi olması için çalışıyoruz. EGEV'in Kütahya'daki mütevellilerine programın başarısı için gösterdikleri gayretler dolayısıyla teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ege Fikir Önderlerinden beklenenler

Egede gerçekleştirilen en kapsamlı eğitim programları arasında gösterilen AB eğitimlerinin daha çok kişiye yayılabilmesi için 'Fikir Önderleri' kavramının oluşturulduğunu bildiren ESİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıtkı Şükürer de konuşamsında coğrafi olduğu kadar, dünya görüşü ve yaşam biçimiyle de kendini Avrupa'ya en yakın hisseden Ege bölgesinin tam üyelik sürecindeki sürükleyici rolüne inandıklarını ve desteklediklerini vurguladı. Şükürer, "Bu bağlamda AB eğitim programının temel hedefi Ege bölgesinin AB ile müzakere sürecinde bilgi birikimini arttırmak ve katılımcıların bu programda elde ettikleri bilgileri çevrelerine, çalışma arkadaşlarına ve ilgili gördükleri diğer yapılara aktararak, blginin yayılmasını sağlamaktır." dedi.

Eğitimlerde aktif katılım amaçlanıyor

Kütahya'da gerçekleştirilecek eğitimlerde, Avrupa Birliği ile Türkiye-AB ilişkileri ve AB'nin ortak ticaret politikaları ile bu politikalara Türkiye'nin uyumu, KOBİ'ler ve rekabet hukuku konularının işleneceğini kaydeden Türkiye-AB Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Günuğur, "Aktif katılımlı bir ortamda bilgi aktarmayı hedefliyoruz. Fikir önderlerinden gelecek pek çok soruya yanıt arayacağız. Daha yaptığımız eğitimler sırasında da aktif katılımlı bir ortam oluştu ve algılama düzeyi yüksek oldu." ifadesini kullandı.

Eğitim toplantısından önce konuşan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ise, bu tür organizasyonların AB'ye uyum süreci konusunda son derece önemli olduğunu kaydetti. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Güral, toplumun hızlı değişim ve gelişmeye adapte olması yönündeki her türlü etki,nliğpe destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Kütahya Valisi Osman Aydın da, hızla değişen ve her alanda gelişme gösteren dünyada geri kalmamak için herşeyden haberdar olunması gerektiğini vurguladı. Vali Aydın, burada çıkacak fikirlerin Türkiye'nin geleceğine yön vereceğine inandığını sözlerine ekledi.

2 gün ve toplam 16 saat sürecek olan eğitimler sonrasında EGEV tarafından Fikir Önderleri sertifikası verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious