Kütahya'daki tren kazasıyla ilgili şok iddia!

Kütahya'daki tren kazasıyla ilgili şok iddia!.30352
  • Giriş : 27.01.2008 / 21:29:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 22:00:01

Kütahya'daki tren kazasıyla ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Ortaya şok bir iddia atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kütahya'daki tren kazasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, kazanın olduğu bölgede rayların kontrolünün, arızayı önceden bildirecek CTC sistemi ile yapılmadığını iddia etti.

CTC, demiryolu trafiğinin merkezden sinyallerle yönetildiği, insan hatasını en aza indiren sistem. Arıza olması durumunda, kırmızı sinyal vererek tren trafiğini durdurabiliyor.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, kazanın olduğu bölgede bu sistemin kullanılmadığını iddia etti.

Türkiye'nin bu sistemi kullanma konusunda gerilerde olduğunu ifade eden Akıl, CTC sisteminin sadece, 11 bin kilometrelik demiryolu ağının yüzde 24'ünde kullanıldığını belirtti.

Yunus Akıl, "siyasi iktidar ve TCDD yönetiminin, 10 bin kilometrelik demiryolu şebekesini kendi kaderine terk ettiğini" öne sürdü.

Türkiye'deki demiryolu işletmeciliğinde her yıl en az 500 kilometre yolun bakım ve onarımının yapılması gerektiğini belirten Yunus Akıl, uzun yıllardır ray alımı yapılmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious