Kutan, Anayasa'daki 24. madde değiştirilmeli dedi

Kutan, Anayasa'daki 24. madde değiştirilmeli dedi.6892
  • Giriş : 18.01.2008 / 18:46:00
  • Güncelleme : 18.01.2008 / 18:50:54

AK Parti'nin teklifini yetersiz, MHP'nin teklifini de muğlak bulan Saadet Partisi farklı bir madde önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türban sorununu çözmek için harekete geçen AK Parti ve MHP'nin sunduğu önerileri yetersiz bulan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, 'kesin çözüm' için, Anayasa'daki 24. maddenin değiştirilmesini önerdi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Recai Kutan, “Eğer samimi olarak çözüm isteniyorsa, Anayasa’nın, ‘din ve vicdan hürriyeti’ başlıklı 24. maddesi yeniden düzenlenmelidir. Buraya, ‘Hiç kimse dini inancından veya dini inancına uygun kılık ve kıyafetinden dolayı, anayasa’nın belirlediği haller dışında, anayasa’nın teminatı altında bulunan bir haktan hiçbir sebep ve amaçla mahrum edilemez’ hükmü eklenmelidir” dye konuştu.

Yıllardır haksız bir şekilde uygulanmakta olan başörtüsü yasağıyla ilgili tartışmaların son günlerde yeniden alevlendiğini belirten Kutan, bu tartışmalarda gerek iktidar, gerekse muhalefet partilerinin teklif ve yaklaşımlarının sorunu çözmekten öteye, daha de derinleşmesine neden olacağının altını çizdi.

AKP’NİNKİ YETERSİZ

Başörtüsü yasağının sadece yükseköğretimde okuyanlar için kaldırılmasını büyük bir hata olarak değerlendiren,Recai Kutan. “Tersinden baktığımızda bunun anlamı; yüksek öğrenim dışındaki bütün alanlarda başörtüsü zulmünü anayasal suç haline getirmek demektir. Oysa başörtüsü yasağı sadece yükseköğrenim alanında değil, başta eğitim ve çalışma hayatı olmak üzere günlük hayatın her alanında en katı şekilde karşımıza çıkan bir haksız uygulamadır. bu yüzden AKP’nin teklifini ‘kaş yaparken, göz çıkarmak’ olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

MHP’NİNKİ BELİRSİZ

MHP tarafından önerilen 10. madde’ye ilişkin düzenlemede ise “kılık kıyafet” ibaresinin açık bir şekilde yer almadığını, bunun da belirsizliğe neden olacağını vurgulayan Saadet Lideri Kutan, önerisini şöyle açıkladı:

“Saadet Partisi hukukçuları, bu konu üzerinde uzun zamandan beri çalışma yapmaktadır. Gerek Anayasal gerekse yasal düzenlemelerle ilgili olarak yapılan bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan teklifimiz şudur:
Anayasa’nın ‘din ve vicdan hürriyeti’ başlıklı 24. maddesi yeniden düzenlenmelidir. ‘…sahiptir’ ifadesinden sonra gelmek üzere birinci fıkranın sonuna “hiç kimse dini inancından veya dini inancına uygun kılık ve kıyafetinden dolayı, anayasa’nın belirlediği haller dışında, anayasa’nın teminatı altında bulunan bir haktan hiçbir sebep ve amaçla mahrum edilemez” hükmü eklenmelidir. Ancak bu şekildeki bir düzenleme yıllardır uygulanan haksız ve zorba bir yasağı geniş bir perspektifte ve milletin vicdanını rahatlatacak bir netlikte çözmüş olacaktır.”

KİMSE TBMM’NİN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

Yargıtay Başkanı’nın bu tartışmalarla ilgili olarak yaptığı son açıklamaları da eleştiren Recai Kutan, Anayasa ve yasa yapma yetkisinin, Milli İrade’nin yegâne tecelligahı TBMM’ne aittir. Hiç bir kişi, kurum ve kuruluş bunun üzerinde değildir. Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri dışında, tüm maddeleri milletimizin beklentileri doğrultusunda yeniden ele alınıp değerlendirilmelidir. Bu yüzden herkesi toplumu gerecek ve sorunları daha da derinleştirecek yaklaşımlardan kaçınmaya davet ediyoruz. Hükümeti’de böylesi haksız bir uygulamanın sona erdirilmesi konusunda gerekli kararlılık ve cesareti göstermeye davet ediyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious