Kutan da Baykal gibi konuştu

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi lideri Recai Kutan, erken seçimden önce Anayasa değişikliği yapılarak Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinin sağlanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutan, TÜSİAD'ın Sheraton Otelinde düzenlenen kokteylinde gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorusunu yanıtlarken, ''Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi gerektiği'' görüşünü her zaman ifade ettiklerini belirtti.

Türkiye'de muhtemel gerginliklerin ortadan kalkması için çok süratli bir Anayasa Değişikliği yapılarak Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi gerektiğini kaydeden Kutan, ''Eğer AKP, bu meselede samimi davranırsa Anayasa değişikliğinin çok rahat Meclis'ten geçebileceği kanaatindeyiz. Erken seçimden önce Anayasa Değişikliği yapılarak, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi temin edilmelidir'' diye konuştu.

Kutan, kimlerin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğinin Anayasa ve yasalarda belirli olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: ''Recep Tayyip Erdoğan bu şartlara sahip. Dolayısıyla aday olabilir. Aday olamaz görüşüne biz iştirak etmiyoruz. Ama siz oy verecek durumda olsaydınız verir miydiniz diye sorarsanız, hayır. Tayyip beyin başarılı Cumhurbaşkanı olacağı kanaatinde değilim.

Çünkü başarılı bir Başbakan olamadı.'' Kutan, sine-i millet tartışmalarına ilişkin soru üzerine, ''Biz, sine-i milletin tutacak bir teklif olduğu kanaatinde değiliz'' dedi. Recai Kutan, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi halinde partisinin bir adayının olup olmayacağına ilişkin soruya ise ''Pekala olabilir'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious