Kutan da Erdoğan'la aynı fikirde: DTP kapatılmamalı

  • Giriş : 24.11.2007 / 13:24:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 13:33:50

Kutan, 'DTP ile ne inancımız, ne dünya görüşümüz, ne de siyasi tercihlerimiz arasında en ufak benzerlik yok."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da bugün başlayan Saadet Partisi İl Başkanları Toplantısının açılışında konuşan Kutan, tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, bu dönemde öğretmenlerin içler ''acısı duruma düştüğünü'' öne sürdü.

Kutan, dış politikadaki gelişmeler nedeniyle halkın gerçek gündemi olan işsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluğun geri planda kaldığını iddia ederek, ''Sınır ötesi operasyon konusunda günlerdir havanda su döven, ipe un seren hükümet halkın cebine operasyon yapma konusunda hiç vakit kaybetmemiştir. seçim öncesi 'durmak yok yola devam' diyen AK Parti, şimdi 'durmak yok zamma devam' demektedir'' şeklinde konuştu. Kutan, işsizliğin 2001 krizindeki orana yaklaştığını, Türkiye'de gerçek işsizliğinin yüzde 15,8'lere ulaştığını öne sürdü.

Kutan, ''karanlık güçlerin şimdi de Türk ve Kürt kardeşliğini bozmaya çalıştığını'' ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu hassas süreçte DTP'li yöneticilerin Meclis'teki varlığı bir fırsat olabilirdi. Huzur ve kardeşlik ortamının gelişmesine katkıda bulunabilirdi ama DTP'li bazı yöneticilerin söylem ve açıklamaları maalesef bu umudu boşa çıkarmıştır. DTP'li yöneticilerin bu politika ve söylemlerini yeniden gözden geçirmesinin kaçınılmaz olduğu da ortadadır. Ancak bütün bu eleştirilerimize rağmen, Saadet Partisi olarak, parti kapatmanın çözüm olmadığına inanıyoruz. Parti mahkeme kararı ile değil seçmen kararıyla kapatılmalıdır. Ne inancımız, ne dünya görüşümüz ne de siyasi tercihlerimiz arasında en ufak benzerlik olmasına rağmen 'DTP kapatılmamalı' diyoruz.''

Recai Kutan, konuşmasında sınır ötesi harekatla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yaptığı ziyarete de değinerek, ''Rice 'bize 3 gün süre verin' demişti. Neredeyse 43 gün geçti. Ne yaptınız, terörü önleme adına ne ortaya koydunuz?'' diye sordu.

Türkiye'nin ''yalancı dostlarla, iki yüzlü müttefiklerle oyalanmak yerine, tarihin kendisine yüklediği misyona dönmesi gerektiğini'' ifade eden Kutan, ''Terörü destekleyenlerle teröre karşı işbirliği yapılamaz. Türkiye derhal dost ve stratejik diye tanımladığı ülkeleri gözden geçirmelidir'' dedi.

Kutan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Türkiye ziyaretine değinerek, şöyle konuştu:

''Şimon Peres'e ilk kez bir Müslüman ülke parlamentosu konuşma fırsatı verilmiştir. TBMM dünyanın gazi unvanlı ilk ve tek meclisidir. Milletimizin inancının ve bağımsızlığının simgesi olmuştur. Ellerinde hala Müslüman kanı olan siyonistlerin TBMM'de konuşturulması büyük bir gaflettir. Peres, milletimizin yüreğini derinden yaralayan TBMM konuşmasında 'Memleket İsterim' şiirini okumuştu. Buradan soruyorum, kimin memleketini istiyorsun? Soruyorum, çünkü İsrail'in bayrağında iki tane çizgi var, o çizgiler Nil ile Fırat'ı gösteriyor. Açık ve net söylüyorum; Şimon Peres'in istediği memleket bizim memleketimizdir, bizim toprağımızdır, bizim Fırat'ımızdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious