Kutan: Dileğimiz AKP kapatılmasın

Kutan: Dileğimiz AKP kapatılmasın.11696
  • Giriş : 19.06.2008 / 16:48:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, siyasi partilerin kapatılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirterek, AKP'nin kapatılmamasını dilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kutan, Anayasa'nın siyasi partileri 'demokrasinin vazgeçilmez unsurları' olarak tarif ettiğini, ancak bir dernek kadar bile güvencesi olmadığını belirtti.

SP Genel Başkanı Recai Kutan, beraberinde genel başkan yardımcıları Lütfü Esengül ve Ahmet Sünnetçioğlu ile Antalya'nın Demre İlçesi'ne tatile geldi. SP Demre İlçe Başkanı Nuri Hacı Alioğulları’nın evinde konuk olan Kutan, bu sabah kahvaltıdan sonra gazetecilerle bir süre sohbet etti. AKP'nin kapatılması davasıyla ilgili olarak, “Dileğimiz AKP kapatılmasın. Biz partilerin kapatılmasına karşıyız. Anayasa, siyasi partileri demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak tarif ediyor. Ama siyasi partilerin bir dernek kadar bile güvencesi yok. Bir derneğin laikliğe aykırı davranıştan kapatılması için üyeleri hakkındaki suçlamaların subut bulması gerekir. Siyasi partiler için böyle bir güvence yok” diyen Recai Kutan, kapatma davasının Türkiye'ye kaos ortamı getireceğini öne sürdü.

Oysa Türkiye'nin bir gerçek gündemi olduğunu söyleyen Kutan, dış politika ve ekonominin kötüye gittiğini, AKP'nin kapatılması halinde durumun daha da kötüleşebileceğini vurguladı. Kutan, “Kapandığı takdirde ne olur? Kapanmadan önce milletvekilleri yeni bir parti kurabilir. Tüm milletvekilleri yeni partiye intikal edebilir. Refah Partisi kapatıldıktan sonra milletvekilerinin bir kısmı Saadet Partisi'ne geldi, bir kısmı AKP’ye gitti. Bu konuda bir kehanette bulunmak olmaz” diye konuştu.

Kutan, ziyaretine gelen Demre’nin DP’li Belediye Başkanı Süleyman Topçu ile bir süre sohbet etti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious