Kutan: Filistin Abdulhamid'in emaneti

Kutan: Filistin Abdulhamid'in emaneti.18276
  • Giriş : 03.03.2008 / 16:27:00

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, İsrail’in devlet terörünü lanetleyip, katliamlar karşısında sessiz kalanları kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Gün İsrail’e haddini bildirme günüdür. Bunun için en ciddi yaptırımlar gündeme alınmalı ve derhal uygulanmalıdır. Aksi yöndeki her adım İsrail’i cesaretlendirmekten ve vahşetini şiddetlendirmekten başka bir işe yaramaz” diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Gazze’deki katliamların her geçen gün artmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

SP Lideri Recai Kutan, katliamların İsrail’in, Filistinlilere karşı uyguladığı insanlık dışı vahşeti bir kez daha gözler önüne serdiğini kaydetti.

Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu vahşetin, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşların iki yüzlülüğünü de ortaya koyduğunu vurgulayan Kutan, “ İslam ülkeleri sözkonusu olunca siyasi ve ekonomi ambargo başta olmak üzere her türlü yaptırımı harekete geçiren Birleşmiş Milletler İsrail’in Filistin’de yıllardır sürdürdüğü katliamları sadece kınamakla yetinmektedir” dedi.

BM’nin İsrail’i bu güne kadar 300 kez kınadığını hatırlatan Kutan, “Ve görünen odur ki; BM’nin ortaya koyduğu bu duyarsız tavır İsrail’i daha da cesaretlendirmekten başka bir işe yaramamaktadır. İsrail’in en büyük destekcisi ise ABD’dir. ABD, başta BM nezdinde İsrail’e verdiği destek nedeniyle Filistin’de yaşanan katliamlardan en az İsrail kadar sorumludur” şeklinde konuştu.

Daha dün “Filistin’in tapusu bizdedir” diyen AKP iktidarının bu vahşet karşısındaki tavrının da milletin yüreğini derinden yaraladığını vurgulayan Recai Kutan, “Filistin bize 600 yıl dünyaya barış ve adalet götürmüş bir ecdadın mirasıdır. Sultan Abdülhamit han’ın emanetidir. Biz Filistin’e başkaları gibi bakamayız. Orada şehit her Filistinlinin vebali en çok bizim omuzlarımızdadır” dedi.

Kutan, AKP iktidarının Gazze’deki son olaylardaki tavrı nedeniyle şu sözlerle eleştirdi: “Sayın başbakan açıklama yapıyor; İsrail’i “orantısız güç kullandığını!” Söyleyerek kınıyor.. Buradan başbakan’a soruyorum; ne demek “orantısız güç”? Katliamın, vahşetin, terörün orantısı mı olur. Kaç tane kundaktaki bebek, kaç tane masum anne şehit düşerse orantılı olacak. Bu cılız tepkilerle milletin vicdanını rahatlamazsınız. Unutmayın ki; bu milletin yüreği Filistin için, Gazze için çarpmaktadır”.

“Açık ve net olarak bir kez daha haykırıyorum; artık söz söyleme zamanı geçmiştir” diyen Kutan, bu insanlık dramını üstünkörü açıklamalarla geçiştirmeye çalışmanın affedilemez bir duyarsızlık olduğunu dile getirdi. Devlet terörü durana kadar, İsrail ile olan tüm ilişkiler askıya alınmasını isteyen Kutan, “İsrail’deki büyükelçimiz derhal geri çekilmelidir. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Annapolis’deki sözde barış toplantılarına destek vermek, İspanya’daki sözde Medeniyetler İttifakı peşinde koşmak yerine Filistin için harekete geçmelidir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious