Kutan İran'a gitti

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

SP Genel Başkanı Recai Kutan, İsrail'in savaş açtığı Filistin ve Lübnan'la ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere İran'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri yetkilileri ile bazı görüşmeler planlandığını aktaran Kutan, İran'la ilgili olarak da, "İran şu an duruşu itibari ile ABD, İsrail ve onların destekcileri karşısında tam bir dik duruş sergilemektedir." dedi.

Kutan, "Ortadoğu'da özellikle Büyük Ortadoğu Projesi'nin uygulaması olarak önce Afganistan'da, onun ardından Irak'ta, şu anda da Filistin'de ve Lübnan'da büyük zulümler var, kan var, gözyaşı var." dedi.

Saadet Partisi'nin meydana gelen olaylara karşı en tutarlı tepkiyi veren parti olduğunu öne süren Kutan, Çağlayan'da, Diyarbakır'da ve Trabzon'da düzenledikleri gösterilerde yüz binlerce insanı topladıklarını söyledi. Yapılan gösterilerin İslam ülkelerinde de olumlu tepkilerle karşılandığını dile getiren Kutan, çok sayıda teşekkür maili, mektubu ve faksı aldıklarını kaydetti.

Filistin ve Lübnan'da cereyan eden bu olaylar karşısında fikir alışverişinde bulunmak üzere İran'dan davet aldıklarını belirten Kutan. "Bir milletlerarası toplantı düzenlediler. Buraya 8-10 Müslüman ülkeden bazı isimlerin davet edildiğini söylediler. Türkiye'den de beni davet ettiler. Bu itibarla pazartesi günü inşallah bir toplantı yapılacak. Bu arada ben İran'ın özellikle dış ilişkilerle ilgili yetkililer ile bir toplantının dışında fikir alışverişinde bulunmam da söz konusu olabilecek." dedi.

Gezi sırasında kendisine SP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımıcısı Temel Karamollaoğlu'nun da eşlik edeceğini belirten Kutan, şunları söyledi; "Her vesile ile ifade ediyoruz; İran şu an hakikaten duruşu itibari ile ABD, İsrail ve onların destekcileri karşısında tam bir dik duruş sergilemektedir. Biz bu duruşu takdirle takip ediyoruz. Uzmanlık alanım olduğu için nükleer santraller konusundaki faaliyetleri hakkında da bilgi almayı düşünüyorum. Elbette bütün ülkelerin nükleer teknolojiye sahip olma hakkı vardır. Bu konuda ABD ve Birleşmiş Milletler tam bir çifte standart uygulamaktadır. Biz bunu tasvip etmiyoruz. Bu konuyu da görüşme imkânımız olabilecektir diye düşünüyorum. Bu konuda herhangi bir randevu falan da alınmış değil. İran dönüşünde kapsamlı bir açıklama yapma imknımız olabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious