Kutan: Parti kapatma milletin iradesine müdahaledir

Kutan: Parti kapatma milletin iradesine müdahaledir .18276
  • Giriş : 16.03.2008 / 14:03:00

Saadet Partisi (SP) Adana İl Başkanı Sıtkı Cengil, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) karşı açılan kapatma davasının demokrasi ve millet iradesine yapılmış bir müdahale olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cengil, yaptığı açıklamada, demokrasiden yana olanların parti kapatmayı tasvip etmesinin düşünülemeyeceğini dile getirerek, "Demokrasilerde partileri millet açar millet kapatır. Bu müdahale maalesef demokrasimizi bir kez daha tartışmalı hale getirmiştir.Tartışmalı bir demokrasi ile Türkiye'nin problemlerini çözmesi, ileri gitmesi mümkün değildir. Bugüne kadar bu tür müdahalelerin ülkemizi ne kadar geri bıraktığı milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir." dedi.

Yargı yetkisini kullananların bir takım varsayımlara dayanarak bu yetkilerini millet iradesine karşı kullanmamalarını isteyen Cengil, şöyle devam etti: "Millet iradesine karşı odak olma hali anayasamıza göre suçtur. Bu gelişmeler yaşanırken CHP ve DSP idarecilerinin tutumları da oldukça dikkat çekicidir. Demokrat olmanın asgari şartı demokrasiye yapılan müdahalelere karşı durabilmektir. Geçmişte demokrasi dışı yollardan medet umanların milletten nasıl Tokat yediklerini gördük. Bundan herkesin ders çıkartması gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious